Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - dosya / Hazırlayan: Büşra Coşkun

Yaz aylarının en tatlı serinliği: Dondurma

 

Yaz aylarının en serinletici lezzeti dondurmayı kim sevmez ki… Vanilyalıdan çikolatalıya, muzludan hurmalıya, çilekliden damla sakızlıya kadar envai çeşit dondurma, sıcak yaz günlerinde bizlerin bir numaralı tatlı tercihimiz oluyor.Geçmişi M.Ö. 4. yüzyıldaki Roma’ya kadar uzanan bu vazgeçilmez lezzettin en iyi adreslerini sizler için gurmelerimizden öğrendik..
Tadı mazide, tınısı kulağımızda kalan Dondurmacci
Günümüz toplumunun doğala dönme ve gıdamıza sahip çıkma ihtiyacına bir cevap olarak tadı mazide, tınısı kulağımızda kalan “Dondurmacci”, dondurmasını Temmuz 2010’da yeniden aramıza kattı. Tamamen doğal ve mevsimsel malzemelerini sadece kendi saf aromaları ve doğal renkleriyle işliyorlar. Aroma ve gıda renklendiricisi kullanmaksızın zamanın en tartışmalı konularından biri olan glikoz şurubunu da kullanmadan üretimini yapıyorlar. Dondurmacci’nın sizlere sunduğu en çarpıcı ürünler arasında; limon-zencefil, Datça bademli, güllü, lavantalı, yeşil çaylı ve daha birçok lezzet yer alıyor...

Farklı tatlar arayanlara; Girandola
Aslı Eraltan’ın 2008 yılında ilk olarak Arnavutköy’de açmış olduğu Girandola, mevsimlere göre farklılık göstereren, değişik kombilerle hazırlanmış aroma zenginliğine sahip bir dondurmacı. Favori dondurmalarının arasında; tarçınlı –elmalı, balkabaklı, cookieli, yabani vişne, bodrum mandalinası, aftereight gibi çeşitler bulunuyor. Dondurmaların her çeşidinden birer kaşık deneyebildiğiniz için hepsinin tadına bakma imkanı buluyorsunuz.

Yolu Alaçatı’ya düşenlerin vazgeçilmezi; Dondurmino
Bir yıl içinde şöhreti sınırları aşan, kategorisinde Türkiye’nin en iyi dondurmacıları arasına giren, gerek tadı gerekse konsepti ile dondurma sektörüne yeni bir boyut kazandıran Dondurmino Gelato, dondurmalarını Biga’da özel olarak yetiştirilen Jersey tipi ineğin sütü ile yapıyor. Meyveler ise mevsimine göre taze ve günlük olarak temin ediliyor. Dondurmino Gelato; tüketici ile buluştuğu günden beri hak etmiş olduğu övgüyü görmeye devam ediyor.

Cremeria Milano
Cremeria Milano'da Gelato ve Sorbetto olmak üzere iki tip geleneksel dondurma üretiliyor. Bir Kuzey İtalya klasiği olan Gelato'lar; tam yağlı süt, yumurta ve kremanın; kakao, antep fıstığı, ceviz, fındık, badem, karamel, tarçın gibi başka malzemelerle karıştırılmasıyla elde edilen yumuşak dokudaki eşsiz dondurma lezzetleri. Sorbettolar ise Güney İtalya'nın su, şeker ve taze meyveler ile yapılan meşhur su bazlı, hafif dondurmaları. Cremeria Milano geleneksel İtalyan tatlarını savunsa da, ürünlerini Türk damak tadına uygun hale getirmekten çekinmiyor.

Yıllardır değişmeyen tat: Ali Usta
Moda’da 1969’dan beri hizmet veren Ali Usta, Moda’nın olduğu kadar İstanbul’un da en meşhur dondurmacılarından. Yıllardır tadında hiçbir değişiklik olmayan Ali Usta’da, yaklaşık 45 çeşit donduma bulabilirsiniz. En çok tercih edilen dondurmalarının arasında çikolatalı, sade ve fıstıklı olanlar bulunuyor. Ürün çeşitlerinin arasında 3 – 4 çeşit diyet dondurmaya da yer verilmiş.  Ali Usta, 12 ay boyunca müşterine hizmet sunuyor.

Osmanlı usulü dondurmanın adresi: Zeynel Muhallebi
Temelleri 1925 yılında atılan Zeynel, geleneksel Osmanlı usulü dondurma yiyeceğiniz adreslerin başında geliyor. Hiçbir katkı maddesi ve aroma içermeyen geleneksel Osmanlı usulü dondurmalarını süt, salep, şeker ve yumurtadan yapan Zeynel Muhallebicisi, yağ oranı yüksek manda, keçi, koyun gibi hayvanların sütleri kullanılarak üretilen dondurmalarına yağ veya krema ilavesinde bulunmuyor.

Keçi sütü ve salepli dondurmanın adresi; 7 Kardeşler Dondurma....
Karaburun Yarım Adası ve Seferihisar’da yöresel olarak dondurma çeşitlerini sunan 7 Kardeşler, ikinci kuşak olan oğlu İzzet Yürür, damadı Yusuf Erkorkmaz ve kızı Fulya Erkorkmaz tarafından işletiliyor. Sakızlı, sade, karadut, çeşme kavunundan kavun, karaburun limonundan limon, Seferihisar mandalininden mandalin ve mevsimi içinde bulunan meyveli dondurmaları ile ün yapmıştır. Keçi sütü ve yerli salep ile tam 60 yıldır dondurma üretimi yapan Metin Usta, İzmir/ Karaburun, Seferihisar ve Urla yöresinin bilinen ve sevilen işletmelerinden…

Lezzet yelpazesi: Bitez Dondurma
1995 yılında Mehmet, Ahmet, Ramazan İhtiyar kardeşlerin ilk olarak Bitez köy meydanında hizmete açtığı Bitez Dondurma, taze meyvelerden katkı maddesi olmadan ürettiği dondurmaları Bitez halkına sunuyor. Daha sonraları Türkiye'de yankı uyandıran Bitez Dondurma'nın lezzeti bugün halen Bitez köy meydanında üretim ve hizmetine devam ediyor. Yüzde 100 organik meyvelerden elde edilen Bitez Dondurma'nın meyveleri özenle üretilip toplanılıyor.

Gelato’nun 114 yıllık temsilcisi Giolitti Türkiye’de
İtalyan tarzı dondurma olan gelato’nun köklü temsilcilerinden Giolitti, artık Türkiye’de de şubeleşmeye başladı. Günlük taze süt ve doğal meyvelerle gelato’lar ve sorbeler üreten Giolitti’nin hammaddeleri İtalya’daki tedarikçilerden Türkiye’ye geliyor. Giolitti, kendi satış noktaları dışında restoran, cafe ve otellere de dondurma tedarik ediyor. Toplamda yaklaşık 50 çeşit dondurma üreten Giolitti, yaz meyvelerinin yanı sıra çikolatalı, şam fıstıklı ve cappuccino gibi klasikleri de sizlere sunuyor..

Bebek gezintilerin ferahlama durağı: Güneş Dondurma
Bebek’te 1975 yılından beri yaz kış hizmet veren Güneş Dondurma, mevsime gören artan azalan çeşidiyle yaklaşık 20 farklı ürüne sahip. Dondurmalarını doğal ürünlerle mevsimine göre hazılayan Güneş Dondurma’nın ürünlerinin arasında; karadut, çikolata ve limon en çok ilgi görenler arasında. Bebek gezintilerinde uğrayabileceğiniz bu ferah mekânı denemeden geçmemelisiniz.

Dondurmanın en ipeksi tadı; İpeksi Tatlar
İzmir Alsancak’ta faaliyet gösteren İpeksi Tatlar, bünyesinde yapay aroma, katkı maddeleri, renklendiriciler, margarin, hazır toz karışımlar kullanmayan bir tat merkezi. Çikolata, pasta ve kurabiyelerde gösterdiği özeni dondurmalarında da gösteren İpeksi Tatlar’ın, sakızlı dondurması ve limonlu dondurması özellikle aranılanlardan. Sakızlı dondurmasını, Sakız Adası’ndan gelen sakız ile yaparken, limonlu dondurması nane – limonun ferahlatıcı tadı ile yazın aranılan tatları arasında bulunuyor.

Dondurma tutkusu: L’era Fresca
Başarılı dondurmanın doğal içerikli olması gerektiğine inanan L’era Fresca; GDO, katkı maddesi, renklendirici, emülgatör, fruktoz ve glikoz şurubunu dondurmalarının “dışında” bırakıyor. Kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri ineklerin sütünden taze olarak yapılan dondurmaların içerikleri, sezonsal olarak değişiyor. Kafelerinde sundukları, 30’dan fazla çeşidin yanı sıra; tüketiciler en beğendikleri 9 farklı L’era Fresca çeşidini, perakendecilerden de satın alabiliyorlar.

Mini Dondurma
Mini dondurma 1968'den beri 5 metrekarelik aynı yerinde hizmet veriyor. Satış alanı küçük olsa da müşterisi her zaman kuyrukta. 24 farklı dondurma çeşidine sahip olan Mini Dondurma’nın dondurmaları doğal bir şekilde gerçek meyveleri ile yapılıyor. Ürün çeşitleri arasında; damla sakızlı, güllü lokum, ballı badem, karadut ve limon favorilerden.

Büyükada’nın tarihi dondurmacısı: Prinkipo
Büyükada’nın vazgeçilmez dondurmacıları arasında bulunan tarihi  Prinkipo Dondurmacısı, Ada’ya gelindiğinde mutlaka denenmesi gereken lezzet adresleri arasında. Yaklaşık olarak 32’e yakın çeşide sahip olan Prinkipo’nun en favori ürünleri; karadut, balbadem ve sakızlı dondurma. Külahta, kupta, külahtan yapılma yayvan kupta ya da waffle arası servis çeşitliliğine sahip dondurmalarını Ada’ya yolunuz düştüğü takdirde denemeden geçmeyin..

Damla sakızlı dondurmanın ilk icat yeri; Rumeli Dondurmacısı
Osman Mersin tarafından 1945 senesinde faaliyete geçen Rumeli Pastanesi, şu an Ali ve Osman Mersin kardeşler tarafından 3. nesil olarak işletiliyor. Dondurmalarını tamamen doğal, yerli sahlep, toz şeker ve katkısız keçi sütünden imal ederken, her meyveyi tam mevsiminde, en doğal halindeyken işleyip dondurmalarına katıyorlar.
En favori dondurmaları ise  Osman Mersin’in icadı olan damla sakızlı dondurma. Çeşme’nin bu meşhur tadını denemelisiniz…

Özel reçetelerdeki dondurmalar; Yasemin & Tuncel Roastery and Gelateria’da
Göktürk’te kahve ve dondurma konsepti baz alınarak açılan Yasemin & Tuncel Roastery and Gelateria, Yasemin ve Tuncel Toprak tarafından işletiliyor. Dondurmalarında kullanacağı meyveleri mevsimine göre pazara giderek, köylüler ve bahçe sahipleriyle konuşarak seçip alan Yasemin & Tuncel Toprak’ın dondurmaları kendi reçetelerine göre hazırlanıyor. Kendilerine özel olarak İran üzümlü dondurmaları, greyfurtlu dondurmaları ve fırınlanmış muzları mevcut...

Serinlik şöleni Yaşar Usta’da yaşanır
Sahip olduğu lezzet geleneğinin temellerini 1962 yılında henüz 5 yaşında bir çocukken atan Yaşar Usta, bugünlerde sizlere eşiz bir serinlik şöleni yaşatıyor. Ürünlerini yaparken organik meyve ve şeker haricinde birşey kullanmayan Yaşar Usta’da, 18 sorbe ve 17 dondurma çeşidi ile lezzet tutkunlarına birbirinden güzel tatlar sunuyor. Yaşar Usta’nın menüsünde nardan, karpuza, kaymaktan, gül ve fıstıklı çikolataya dek birçok seçeneği bulmak mümkün!

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.