Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - etkinlik

Enginar Festivali 28 Nisan'da Urla'da!

Nisan ayının hiç şüphesiz en güzel mevsim hediyelerinden biri enginar. Öyle ki ülkemizin mevsimsel güzellikleri sebzelerimizin çeşitliliklerine de yansıyor. Enginar severlere adeta bir şölen yaşatacak olan 3. Uluslararası Urla Enginar Festivali 28 - 29 - 30 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Papatyagiller familyasından olan mor ve mavi çiçekler açan enginar en eski tarım ürünleri arasında yerini alıyor. Mevsimsel ve bölgesel çeşitliliğe göre şıra, Bayrampaşa, Darıca ve sakız enginarları olmak üzere birçok çeşidi var. Bu olağanüstü coğrafyada yetişen "Sakız Enginarı" bir sebze olarak bilinmesine rağmen, aslında henüz açmamış bir çiçek tomurcuğu.

Sağlığımıza kattığı sayısız değer ile Yunan Tanrısı Zeus'un aşık olduğu kadın "Cynara" dan ismini alan enginar yapraklarının arasında sakladığı kalbi ile bu sene 3.'sü gerçekleştirilecek olan Urla Enginar Festivali'ne davet ediyor. Geçen sene Uluslararası Urla Enginar Festivali, Shinung Star Awards 2016 en iyi festival dalında ödüle layık görülmüştü.  Urla Enginar Festivali'nin ileride bir gurme festivaline dönüşeceği ön görülüyor. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.