Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - etkinlik

Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası'nın 8.'si düzenleniyor

Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası 8. kez sahnede! Restoran Haftası, bu sene “Hadi Yemeğe!” sloganı ile İstanbul’u yemeğe davet ediyor. Restoran Haftası, 20 Nisan – 8 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da Gastronomi & Pazarlama Danışmanlık Firması Dude Table tarafından 8. kez gerçekleştirilecek.

2009 yılından beri her sene restoranların heyecanla katıldığı Restoran Haftası, bu yıl 20 Nisan – 08 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşiyor. Restoran Haftası’nın teması ise “Yerellik”. Restoran Haftası’na katılan restoranlar menülerinde yerel malzeme dokunuşları ile misafirlerine lezzet deneyimi sunacaklar.

Restoran Haftası noktaları, misafirlerine farklı menü alternatifleri sunuyor. Restoran Haftası’nda öğlen ve akşam menülerine ek olarak restoranların şeflerinin yarattığı en özel lezzetleri bir arada deneyimleyebileceğiniz “Tadım Menüleri” de yer alıyor.

Restoran Haftası’nın partnerlerinden Kanyon’un etkinlik alanında 22 Nisan’da gerçekleşecek olan “Tek Lokmada Restoran Haftası”nda restoranlar bu festivale özel hazırladıkları menülerde yer alan tek lokmalık lezzetlerini İstanbullulara sunacak. Müziğin ve sohbetin eşlik edeceği bu günde en çok öne çıkanın lezzetler olacağına şüphe yok. 27 Nisan akşamı Kanyon, çok lezzetli bir Restoran Haftası sohbetine de ev sahipliği yapacak. Kanyon, etkinlik boyunca Gastronomi Sohbetleri, Social Tablelar ve Gastro Art etkinlikleri ile Restoran Haftası’nı İstanbullulara yaşatmaya devam edecek.

İstanbul’daki restoranlarda Restoran Haftası menüleri sunulurken Tadına Bakma Sanatı Yemekleri, Şeflerle Sohbetler, Gastronomi Sohbetleri, Yemek Kitabı Yazarları ile Buluşmalar, Chef’s Table etkinlikleri, Social Table etkinlikleri, Gastro Art, Gastro Fashion temalı etkinlikler de yaşanıyor olacak. Lezzete keyif katacak bu etkinlikleri Restoran Haftası websitesinden takip edebilirsiniz.

Her sene olduğu gibi bu sene de ülke gastronomisine yön veren en değerli restoranlar ve restoranların şefleri Restoran Haftası’nda yer alıyor. Aylin Yazıcıoğlu, Derin Arıbaş, Kaan Sakarya, Didem Şenol, İsmet Saz, Tevfik Alparslan, Fatih Göktaş, Mihta Yıldırımtaş, Deniz Ahmet Köse, Deniz Temel, Aydın Demir, Civan Er, Claudio Chinali, Nil Erdoğan, Faysal Üren, Rıza Belenkaya ve mutfak kültürümüze değer katan onlarca şef Restoran Haftası’nda menüleri ve etkinlikleri ile misafirleriyle buluşacak.

Restoran Haftası Katılımcı Restoranlarından Örnekler: Alancha, Aşşk Kahve, Basta Street Food Bar, Brunell, Bunco, Cadde Cafe, Cafe du Levant, Cafe Zone, Chinese & Sushi Express, Divan Brasserie Beyoğlu, Draft Gastro Pub, Eataly, Escale, Feriye Palace, Frankie, Gram, Halat by Divan, Hudson, Inari, Kırıntı, Leb-i Derya, Martinez, Midpoint, Morini, Moro, My Chef, Nev Kanyon, Nicole, Nişantaşı Brasserie, Nopa, Salomanje, Sunset Brasserie, Sushico, Suvla Kanyon, Tazele, The House Cafe, TOİ, Topaz, Wagamama, Welldone by Midpoint, 7 Masa.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.