Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - etkinlik

Ekoloji İzmir 8.izmir Organik Ürünler Fuarı

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş tarafından düzenlenen Gurme İzmir -Ekoloji İzmir 8.İzmir Organik Ürünler Fuarı" Fuar İzmir Alanı-Gaziemir'de gerçekleşecek.

İzmir, organik ürünler ile zeytin, zeytinyağı, süt ve süt ürünlerinin buluşma noktası oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından bu yıl ilk kez 'Gurme İzmir' başlığı ile organize edilen 'Olivtech -7. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı' ile 'Ekoloji İzmir-8. İzmir Organik Ürünler Fuarı' açıldı. Canan Karatay, Sahrap Soysal ve Eyüp Kemal Sevinç gibi ünlü isimlerle renklenecek fuar,  29 Nisan'da sona erecek. Fuarlara ziyaretçiler, 28 - 29 Nisan'da ücretsiz giriş yapabilecek.

Zeytinyağı tadım atölyeleri var

Sektör paylaşımlarının yapılacağı panel, sohbet toplantıları ve pek çok etkinliğin yanı sıra ünlü şeflerin yemek şovlarıyla taçlanacak Olivtech 2017'de; zeytinyağının renk, koku ve özelliğinin anlatılarak uygulamasının yapıldığı zeytinyağı tadım atölyeleri de gerçekleştirilecek. Ziyaretçiler Oil Bar'da, fuara katılan firmaların zeytinyağlarını; İZFAŞ'ın organizasyonu ile Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) temsilcileri ve Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri aracılığıyla tatma imkanı bulacak. Böylece ziyaretçiler, damak tadına en uygun zeytinyağına karar verip ilgili standa yönlendirilecek. Oil Bar'da yer alacak tadımlarda Ege Bölge Haritası oluşturulacak, ziyaretçiler ayrıntılı olarak bilgilendirilerek zeytinyağı ile bölge ilişkisi pekiştirilecek. Organik ürünler, süt ürünleri ile zeytin, zeytinyağı ve ürünlerinin satışının yapılacağı “Sağlıklı Pazarö bu yıl da gerçekleştirilecek. Tüm ziyaretçilere açık olacak alan, fuar süresince ziyaret edilebilecek.

Zeytinli sohbetler

Fuarda Mario Solinas Türkiye Zeytinyağı Kalite Yarışması'nın da ödül töreni gerçekleştirilecek. Fuarizmir ayrıca, organik pamuk üretimi ve kullanımının dünyadaki en önemli destekçilerinden oluşan Textile Exchange (TE) ile birlikte düzenlenen “Bölgesel Organik Pamuk Yuvarlak Masa Toplantısı"na ev sahipliği yapacak. Uluslararası alanda uzman kişilerin katılacağı organizasyon, Gurme İzmir- 8. Ekoloji Fuarı kapsamında 28 Nisan'da ücretsiz katılımla gerçekleştirilecek. Gurme İzmir-Olivtech Fuarı kapsamında düzenlenen “Zeytinli Sohbetleröde Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Uluslararası Zeytin Konseyi'nden Jaime Lillo, Gazeteci-Yazar Nedim Atilla ile Ege ÜniversitesiMühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu konuk olacak. Sohbetleriyle fuara renk katacak konuklar, zeytin ve zeytinyağı kullanımının önemini vurgulayacak.

Ünlü şefler fuarda

Ünlü şeflerin katılacağı 'Yemek Şöleni' etkinliklerinde ise Sahrap Soysal, Eyüp Kemal Sevinç, Ali Açıkgül, Ömür Akkor, Osman Sezener, Rafet İnce, Şamil Akşit ve Murat Yıldız ziyaretçilere keyifli sunumlar gerçekleştirecek. Şeflerin zeytinyağı kullanarak hazırladıkları birbirinden lezzetli menüleri, ziyaretçiler de tatma olanağı bulacak. Diğer yandan fuar katılımcıları da kendi şefleriyle yemek sunumlarını ziyaretçilerle paylaşacak. Katılımcı ve ziyaretçilere zeytinyağının tadımının uygulamalı olarak anlatıldığı “Zeytinyağı Tadım Atölyesiö bu yıl Yüksek Gıda Mühendisi Elif Büyükgök, Yüksek Gıda Mühendisi ve tadımcı Gülşah Satıroğlu, Gıda Mühendisi Dr. Oya Köseoğlu ile Yüksek Kimya Mühendisi Burcu Keser'in katılımıyla gerçekleşecek.

Oil Bar lezzet haritası

Geçen yıl fuarda ilk kez yer alan 'Oil Bar' yoğun talep üzerine bu yıl da hizmet verecek. Fuara katılan firmaların zeytinyağlarının İZFAŞ'ın organizasyonu ile Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) temsilcileri ve Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri aracılığıyla tadımının yapılacağı alanda, ziyaretçiler tercih ettikleri ürünün standına yönlendirilecek. Bu yıl ziyaretçiler, tercih ettikleri zeytinyağının hangi bölgeye ait olduğu hakkında bilgi de alabilecek. Gurme İzmir-Ekoloji Fuarı kapsamında düzenlenen sempozyum ve panellerle katılımcı ve ziyaretçiler sektörün uzmanlarıyla bir araya gelecek. 26-27 Nisan tarihlerinde düzenlenen “Ekoloji Sempozyumuönda organik beslenme ve sağlık ile mesleklerin organiğe bakış açıları değerlendirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'sürdürülebilir organik tarım' hedefiyle başlattığı 'Organik Yarımada Projesi'nin dünü, bugünü ve yarınının değerlendirmesi ise 28 Nisan'da takip edilebilecek. Katılımcıların ürünlerinin sergileneceği 'Demo Dükkan', firmaların ürün satışı yapabildiği 'Sağlıklı Pazar' ve organik yemek menülerinin sunulacağı 'Organik Restaurant' bu yıl da hizmet verecek.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.