Milkomak Genel Müdürü Mehmet Ali Akbulut: “Sizin için hep iyinin peşindeyiz”
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 24.08.2015 - 06:45:28

Milkomak Genel Müdürü Mehmet Ali Akbulut: “Sizin için hep iyinin peşindeyiz”

Endüstriyel ve Geleneksel (Artiginale) Dondurma ve Pastacılık sektöründe, dondurma-pasta vitrinlerinde ve soğutma teknolojilerinde dünyanın seçkin markalarının Türkiye’ye sunduğu zengin ürün çeşitliliği ile dikkat çeken Milkomak, 30 yıldır sektöründe başarılı adımlarla ilerliyor. Milkomak Genel Müdürü Mehmet Ali Akbulut ile firmanın ürünlerini daha yakından tanımak adına keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

30 senedir süt, meyve suyu, dondurma, reçel gibi akışkan gıdalar sektöründe yabancı şirketlerin temsilciliğini yapan Milkomak, kendi alanında dünyanın en iyileri arasında bulunan İtalyan şirketleri ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Milkomak, zengin ürün çeşitliliği ile Türkiye’nin bütün bölgelerine hizmet vermenin yanı sıra Azerbaycan başta olmak üzere Türki Devletler, Kuzey Kıbrıs ve bazı Orta Doğu ülkelerinde de bu şirketleri temsil ediyor ve projeler yürütüyor.“A’dan Z’ye bütün makine ve ekipmanları tedarik ediyoruz”
Milkomak Genel Müdürü Mehmet Ali Akbulut, firmanın çalışmalarını şu şekilde anlatıyor: “Deneyimli ve güçlü bir kadromuz var. Süt, meyve suyu ve dondurma sektörleri başta olmak üzere akışkan gıda sektörlerinde işe projeden başlıyor, anahtar teslimine kadar sürdürüyoruz. Bu sektörlerde yatırım yapacak veya işini geliştirecek firmaların A’dan Z’ye tüm makine ve ekipmanlarını tedarik ediyoruz. Uzun yıllara dayalı tecrübemizle, gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında realize ettiğimiz pek çok proje var. Bu ay içinde, yani Temmuz 2015’ te, Türkiye’de Divan Pastanelerinin Dondurma tesisini, yurt dışında ise Azerbaycan’ın en büyük endüstriyel dondurma tesisini İtalyan iş ortaklarımızla birlikte hayata geçirdik. Süt endüstrisinde ise Kandıra’da bulunan ve tümü İtalya’dan getirilen mandalardan elde edilecek sütlerden üretilecek mozzarella tesisini bu ay içinde devreye almak için arkadaşlarımız ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Akbulut, temsil ettikleri markaları hakkında ise şunları söylüyor: “Süt ve meyve suyu endüstrisinde İtalya’nın en iyi proses ekipmanlarını üreten Reda, tüm akışkan gıdaların işlenmesinde kullanılan homojenizatörlerde FBF, meyve ve sebze işlemede Asepsystems, endüstriyel ve geleneksel dondurma sektöründe Technogel, dondurma ve pasta vitrinlerinde Orion ve Longoni, süt soğutma tanklarında Frigomilk, soğutma endüstrilerinde FIC, borulu ısı değiştiricilerde MBS,  endüstriyel soğutma tesis ve makinelerinde Frigor-Box  ve Emiconref, küçük çaplı süt ve hayvancılık ekipmanlarında Due C. Inox, konserve sektöründe STV ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu markaların tümü, kendi alanlarında dünya çapında lider olarak nitelendirebileceğimiz markalar.”“Türkiye’de çok geniş ve seçkin referanslarımız var”
Bu markalar arasında bulunan Technogel’in, dondurma endüstrisinde İtalya’nın en saygın şirketlerinden birisi olduğunu belirten Akbulut , Technogel’in  hem endüstriyel hem geleneksel dondurma makineleri üretimi yaptığı için diğer rakiplerinden ayrıştığının altını çizerek, Türkiye’de çok  seçkin referansları olduğunu belirtiyor. Orion firmasının dondurma ve pastacılık vitrinleri alanında  dünyanın 200 ülkesine ihracat yapan çok büyük bir firma olduğunu dile getiren Akbulut şöyle devam ediyor: “Orion vitrinlerinin çoğu patentlidir ve bazıları tasarım açısından sanatsaldır. Longoni  ise dikey vitrinler konusunda uzmanlaşmış bir İtalyan şirketidir. Frigor-Box, şoklama cihazları, şoklama tünelleri ve şok odaları gibi geniş ürün yelpazesi sayesinde dondurma, pastacılık, unlu mamüller üretimi yapanların vazgeçilmez tercihlerinin arasında gelir.”

“Görsellik ve tasarım çok önemli, mücevher gibi vitrinler getiriyoruz”
Akbulut, sektördeki inovasyon ve tasarım konusuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Sizler mükemmel hammaddeleri, çok kaliteli katkılar ile çok gelişmiş teknolojilere sahip makinalarla üreterek ortaya güzel ürünler çıkarıyor olabilirsiniz. Ama sonuçta bu ürünü vitrine çıkarıyorsunuz.  Bugün artık görsellik -özellikle pastanecilik ve dondurmacılıkta- en az hammadde, makine ve katkılar kadar önemli hale gelmiştir. Görsellik ve tasarım, sunumda çok özen gösterilmesi gereken detaylar.. Buradan hareketle, biz Türkiye’ye sunduğumuz markaları seçerken, hem teknolojiye hem de tasarımlarına çok özen gösterenleri tercih ettik. Gerçekten mücevher gibi, tüketiciye içindeki ürün için ‘Beni al!’ diyen vitrinler getiriyoruz.” Bu ürünleri tercih eden yatırımcılar yarattıkları fark ile daha çok kazanıyor ve yatırımlarını daha kısa sürede amorti ediyorlar.“Çözüm ortağıyız”
Endüstriyel-Geleneksel dondurma sektöründe, dondurma-pasta vitrinlerinde ve soğutma teknolojilerinde Technogel, Orion, Longoni ve Frigor-Box gibi dünyanın önemli şirketleri ile çalışmalar yürüten Milkomak; hayata geçirdikleri projelerin A’dan Z’ye tüm ayrıntılarında müşterilerinin çözüm ortağı oluyor. Akbulut bugün Türkiye’de dondurma sektöründe yetkin hizmet anlayışı, zengin ürün çeşitliliği ve çözüm ortaklığı bakımından tek olduklarını ifade ediyor. Ayrıca tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de dondurma sektörünün son senelerde atağa kalktığının, özellikle de  geleneksel dondurma ve gelato’ya ilginin giderek arttığının altını çiziyor. Bunu, son zamanlarda çevremizde gördüğümüz, ardı ardına açılan butik “dondurmacılar”,  “gelato shop”lardan da anlamak mümkün.  İyi ve kaliteli dondurma için tek bir kıstas olmadığının, kullanılan süt ve katkı maddesinden  makineye, soğutma ünitesinden vitrine kadar her adımın son derece önemli olduğunun altını çizen Akbulut, özellikle sektöre yeni giren müşterilerine bu konularla ilgili danışmanlık hizmetleri de verdiklerini vurguluyor. Akbulut son olarak Türkiye’ye getirdikleri her üründe oldukça seçici davrandıklarını belirterek kaliteli ve iyi hizmet verebilecekleri ürünleri getirmeyi tercih ettiklerini sözlerine ekliyor ve tüm ürünlerin teknik servis hizmetlerini de etkili ve hızlı bir şekilde verdiklerini vurguluyor.Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.