Contemporary İstanbul’da Sanat ve Tat paneli yapıldı!
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 15.09.2017 16:40:25

Contemporary İstanbul’da Sanat ve Tat paneli yapıldı!

Contemporary İstanbul, bu yıl 12. kez düzenlediği CI Dialogues Konferans serisini 14-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriyor.

İkinci günün ilk panel konusu Sanat ve Tat oldu. Roka, Zuma ve Oblix’in kurucularından Rainer Becker, TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı (Turizm, Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği) Kaya Demirer, Aşçı ve Yemek Kültürü Araştırmacısı Vedat Başaran panel kapsamında insanoğlunun var oluşundan bu yana aradığı lezzetleri konuştular.

Panelin değerli konuklarından TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı ve Frankie İstanbul Kurucu Ortağı Kaya Demirer, "Yeme-içme kültürünün aslında bir sanat olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de gastronomi turizmi sanatla birleşerek de var olabilir. Bir restorana gittiğinizde yapılan yemeğin kalitesi kadar, bulunduğunuz ortamın ambiyansı, sunum ve çalınan müzik de önemli. Biz bunu uygulayan işletmelere sahibiz. Çok iyi bir yemeği kötü bir sunumla gerçekleştirirseniz, olmaz" dedi.

Aşçı ve Yemek Kültürü Araştırmacısı Vedat Başaran ise şunları söyledi: "Geriye dönüp baktığımızda ne sanatçıların ne de aşçıların birbirleriyle çok yakın ilişkiler veya disiplinler içinde olmadığını görüyoruz. Bence aşçılarda tabaklarında sunduklarıyla insanlara bir mesaj veriyorlar. Bu yolla bir sanatsal çalışma yaptıklarını düşünüyorum. Ayrıca, sanatı sadece resim ve heykelle algılamamalıyız. Yemeğin de bir sanat olduğunu unutmamalıyız."

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.