Clariant gıda israfını azaltmaya yardımcı inovatif çözümler sunuyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 05.10.2017 09:37:09

Clariant gıda israfını azaltmaya yardımcı inovatif çözümler sunuyor

Küresel açlıkla mücadele etmeyi amaçlayan Dünya Gıda Günü her sene 16 Ekim’de kutlanıyor. Bu özel günle, herkese gıda güvenliği ve besin değeri yüksek bir beslenme imkanı sağlanması gerektiği konusunda farkındalık yaratılması amaçlanıyor. Gıda güvenliğinin geliştirilmesinin önemli bir bölümünü de gıda israfının azaltılması oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, dünya herkesi beslemeye yetecek miktarda gıda üretiyor ama yine de yaklaşık 800 milyon kişi açlık çekiyor. Bu kişilerin %60’ı ise kadınlardan oluşuyor. Diğer bir deyişle, tüm dünyada her gün dokuz kişiden biri, sağlıklı bir hayat sürdürmek için gereken miktarda gıda tüketemiyor. Bununla beraber tüm dünyada yılda 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor.

 

Hatalı ambalajlama, uygunsuz nakliye koşulları ve soğutmalı taşıma sistemlerindeki eksiklikler gibi nedenlerle israf edilen gıda miktarı her sene önemli oranda artıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne göre sadece bu sene 60 farklı türden 9,4 milyon ton gıda, daha Türkiye’deki vatandaşlara ulaşamadan israf olacak.

 

Gıda israfı, sadece etik ve ekonomik bir konu değil, aynı zamanda sınırlı doğal kaynakların tükenmesine de neden olan bir sorun. Dünya çapında israf edilen gıda, 3,3 milyar ton CO2 emisyonu salımına neden oluyor. Günün sonunda, besin zincirindeki tüm aktörlere gıda israfının önlenmesi, azaltılması ve gıda sisteminin sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi konularında büyük rol düşüyor.

 

Clariant gıda israfını azaltmaya yardımcı inovatif çözümler sunuyor

Özel kimyasallar alanında bir dünya lideri olan Clariant, gıda israfını azaltmaya ve önlemeye yardımcı olabilecek çeşitli inovatif çözümler sunuyor. Oxy-Guard™ Oksijen Emiciler, paketlenmiş gıdaların raf ömrünün uzatılmasına yardımcı oluyor. Gıda bozulmasının başlıca nedenlerinden biri olan oksijen, gıdanın tadını, rengini, kokusunu ve dokusunu etkiliyor ve gıdadaki vitaminlerin ve besleyici içeriğin bozulmasına yol açabiliyor. Oksijene maruz kalmak ayrıca, bakteri, küf ve mantar gibi mikroorganizmaların büyümesini destekleyerek gıdanın bozulmasına neden oluyor.

 

Oksijen emiciler olarak da bilenen Oxy-Guard™ oksijen tutucu paketler, gıdaların tazeliğinin korunmasına yardımcı olan aktif ambalajlama yöntemidir. Bu paketler, evcil hayvan gıdaları, işlenmiş ve kurutulmuş etler, hazır yemekler, paketlenmiş kahve ve çaylar gibi paketli gıdalarda koruyucuya duyulan ihtiyacı en aza indiriyor.

 

 

Container Dri® portföyü, çok geniş bir nem giderici ürün serisi sunuyor

Clariant’ın gıda israfını önlemek için etkin bir şekilde çalışan bir diğer çözümü de Container Dri®II kargo kurutucusu. Container Dri® portföyü, aynı zamanda konteyner kurutucusu olarak da bilinen, geniş bir nem giderici ürün serisi sunarak, intermodal taşımacılık sırasında nem ve rutubetin zararlarına karşı çok yönlü koruma sağlıyor.

 

Gıdaların kolay bozulan yapısı, onları uzun mesafeler boyunca taşırken önemli bir sorun teşkil ediyor. Hava taşımacılığının aksine, ürünleri konteynerlerin içinde gemiyle, trenle ve kamyonla taşımak genellikle birkaç hafta alıyor. Uzun nakliye güzergahlarında hava koşulları ciddi şekilde değişiklik göstererek konteynerlerin içindeki sıcaklığın inip çıkmasına neden oluyor. Yoğuşma oluşmasının nedenlerinden biri olan bu sıcaklık dalgalanmaları en nihayetinde “konteyner yağmuruna» yol açarak, gıda gibi değerli yüklere zarar verebiliyor.

 

Container Dri®II kurutucuları yoğun bir şekilde nemi emerek yoğuşma noktası oluşumunu engelliyor ve böylece gıda bozulmasını ve israfını azaltıyor. Yoğuşma noktası, konteyner duvarları ve çatıları gibi yüzeylerde yoğuşmanın oluşmaya başladığı sıcaklıktır. Container Dri®II ürünleri, nakliye konteynerinin içindeki nemi gidererek yoğuşma noktasını düşürüyor ve böylece taşınan ürünlere zarar veren konteyner yağmurunu önlüyor. Bu sistem, tarımsal ürünler, dökme gıdalar, tozlar, ahşap ürünler, cam, mobilya, otomobil parçaları, deri eşyalar, kakao ve kahve gibi çekirdekler, makineler ve metal bileşenler üzerinde küflenme, eğrilme, korozyon, topaklanma ve diğer hasarlara neden olabilecek koşulları önlemede son derece etkilidir.

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.