Gastronomi sektörünün önde gelen isimleri Türkiye’nin coğrafi işaretlerini konuşmak üzere 6-7 Ekim’de Mardin’de buluşuyor!
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 06.10.2017 15:00:18

Gastronomi sektörünün önde gelen isimleri Türkiye’nin coğrafi işaretlerini konuşmak üzere 6-7 Ekim’de Mardin’de buluşuyor!

Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan TRC3 Bölgesinin coğrafi işaret alabilecek özgün yöresel ürünlerin potansiyelini ortaya çıkarmak ve bu alanda çalışan ulusal ve uluslararası paydaşlarla iş birliği geliştirmek amacıyla Mardin’de 6-7 Ekim 2017 tarihleri arasında uluslararası düzeyde katılımın gerçekleştiği Türkiye’nin Coğrafi İşaretler Beşiği: Yukarı Mezopotamya konseferansı devam ediyor.

Bu amaçla 23 Ekim 1997 tarihinde Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu ve ekibi tarafından kurulan ve Coğrafi işaretler alanında ulusal ve uluslararası platformlarda çalışmalar yürüten “Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı” (YÜCİTA) ile iş birliği yapılarak Mardin’de gerçekleştirilmesi planlanan sempozyum başladı. 
 
YÜCİTA ile Dicle Kalkınma Ajansı iş birliği çerçevesinde gerçekleşen Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu Mardin’de devam ediyor. Sempozyum, ulusal ve uluslararası birçok önemli paydaşı Mardin’de ağırlayarak bölgedeki coğrafi işaretler konusunda farkındalığı artırmayı ve coğrafi işaretler konusunu hukuki, sosyo-ekonomik ve kültürel boyutlarla irdeleyerek gelecekte yapılacak çalışmalara altyapı oluşturması hedefliyor.
 
Üç gün sürecek sempozyum programı ise şöyle:
 
I. Oturum              : Türkiye Coğrafi İşaretlerin Neresinde?
II. Oturum            : Coğrafi İşaretlerde Türkiye’den Örnek Olaylar
III. Oturum          : Coğrafi İşaretlerde Anadolu’dan Yansımalar
IV. Oturum           : Coğrafi İşaretlerde Yönetişim ve Denetim
V. Oturum             : Coğrafi İşaretler ve Mardin: Bir Mezopotamya Gerçeği
Kapanış Oturumu : Mardin Deklarasyonu
 
Sempozyumda beş bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde konuşmacıların yer alacağı beş oturum bulunuyor. Sempozyumun 3. ve 4. gününde  Ömerli ilçesinde Mezruna üzümüne yönelik saha çalışması ve bağbozumu etkinliği düzenlenecek. 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.