Sivas mutfağı görücüye çıktı
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 09.11.2017 09:58:28

Sivas mutfağı görücüye çıktı

Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) Gastronomi Rehberliği Uzmanlık Programı Uygulama Gezisi kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Ülkesel Profesyonel Turist Rehberleri Sivas’ta toplandılar.

Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) Gastronomi Rehberliği Uzmanlık Programı Uygulama Gezisi kapsamında  Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Ülkesel Profesyonel Turist Rehberleri  Sivas’ta toplandılar.

GARO Başkanı Mehmet Severoğlu,  Gaziantep’in yanı sıra çevre illerde de büyük lezzet cazibelerinin olduğunu, ancak özellikle yurt dışından gelen konuklarımız için daha uzun süreli ve varyasyonlara sahip programlar geliştirmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda ilk uygulamasını yaptıkları bölgesel bütünlük taşıyan, ’Anadolu  İpek Yolu Lezzet Durakları Gezisi’ adını verdikleri ve 8 gün sürecek turun  Sivas’tan başladığını  Elazığ,  Malatya,  Kahramanmaraş,  Hatay mutfakları ile tanıştıktan sonra  Gaziantep lezzet durakları ile sona ereceğini ifade etti.

Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi ile iş birliği içerisinde çalışacaklarını belirten Severoğlu, bunun turun kalitesini de cazibesini de artırdığını, iş birliğinin önümüzdeki yıllarda da sürdürüleceğini söyledi.

Turizm Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Erkan Sağlık hızlı trenin  Sivas’a ulaşacak olması dolayısıyla  Sivas çıkışlı bölgesel turlarda ciddi bir artış beklenmesi gerektiğini söyleyerek,  Sivas merkezli seyahat acentalarını inisiyatif almaya davet etti. Daha önce hem konaklama hem de gastronomi alanlarında  Sivas’ın tüm işletmelerinin yöneticilerini veya aşçıbaşılarını davet ettikleri sektör danışma kurullarını toplayarak konaklama ve gastronomi eğitimi konularında reel sektörün görüşlerine başvurduklarını hatırlatan Sağlık, danışma toplantılarının belirli aralıklarla sürdürüleceğini  Sivas turizminin canlandırılması için topyekün çalışmanın şart olduğunu da belirtti.

Dr. Müjgan Üçer’in  Sivas Mutfağı hakkında genel bilgilendirmesinin ardından Turizm Fakültesi uygulama mutfağında çalışmaya başlayan yaklaşık 46 katılımcı üniversitenin usta aşçılarının refakatinde kendi elleriyle hazırladıkları madımak, hingel,  Sivas Köftesi ve kelle tatlısından oluşan öğle yemeğini Fakültenin Uygulama Lokantası’nda birbirlerine servis etti. 


Sondakika

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.