Antalya’nın tadına doyulamayan lezzeti Piyazcı Sami’de
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 02.01.2018 10:58:37

Antalya’nın tadına doyulamayan lezzeti Piyazcı Sami’de

Antalya mutfağının en ünlü lezzeti piyaz. Küçük taneli fasulyeleriyle, özel sosuyla damaklarda eşsiz bir tat bırakan piyaz köftenin de tamamlayıcı lezzeti. Antalya usulü bu piyazın yaratıcısı ise Piyazcı Sami. Uzun yıllar önce babasından mutfağı devralan Recep Anaç’ın yorumuyla Piyazcı Sami’nin lezzeti Antalya sınırlarını aşıyor.

Piyaz denildiğinde elbette akla ilk gelen şehir Antalya oluyor. Antalya piyazı denildiğinde ise araştırmanız gereken ilk adres Piyazcı Sami. Zira Piyazcı Sami’nin bugünkü sahibi ve lezzet ustası Recep Anaç, bu işi babasından hatta dedesinden devralarak günümüze getiriyor. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde küçük bir dükkânda her gün onlarca kişiyi ağırlıyor Anaç. Biz de Anaç’ı dükkanında ziyaret ediyor ve Piyazcı Sami’nin lezzet yolculuğunu dinliyoruz. Anaç, Piyazcı Sami’nin hikayesini şöyle anlatıyor: “Dedemizden bize kalan bir sanat bu. Antalya’da piyazı ilk olarak dedemin yaptığı söyleniyor. Dedem Kışlahan’da tavukçuluk yaparken başlamış bu işe. Önce kendisi için yapmış bu piyazı. Sonra dağ köylerinden gelen misafirlerine ikram etmiş. Misafirleri beğenince yapmaya başlamış. Ancak bizim piyazımız babam Piyazcı Sami ile meşhur oluyor.”

“Piyazcı Sami nereye giderse misafirleri oraya gelir”
Recep Anaç’ın paylaştığı bilgilere göre, Piyazcı Sami 1971 yılında vefat ediyor. Babasının vefatının ardından ağabeyi ile bu işi devam ettirme kararı alıyor. Anaç o dönemi şöyle anlatıyor: “Ben hem okudum hem de çalıştım. 1980 yılından sonra ben tamamen bu işe odaklandım. Öncesinde ise 6 ay kadar kendi mesleğim olan fizik kimya öğretmenliği yaptım. Babamın mesleği kaybolmasın diye böyle bir sorumluluk aldım. İlk dükkanımız Kapalıyol bölgesindeydi. 2008 yılında buraya taşındık. Biz nereye gidersek misafirlerimizde oraya gelirler.”

“Babamın reçetesine yaptığım ufak dokunuşlarla bu lezzeti yaşatıyorum”
Piyazcı Sami’nin mutfağının kendisine emanet olduğunu belirten Anaç, Antalya usulü piyaza dair şu sırları paylaşıyor: “Tüm yemekleri ben yapıyorum. Piyazı da öyle, sosundan garnitürüne kadar her şeyini ben hazırlıyorum. Antalya piyazı küçük taneli fasulye ile yapılıyor. Fasulye akşamdan ıslatılıyor, sabah iyice haşlanıyor. Uygun sürede haşlanan fasulyeleri dinlenmeye alınıyor. Bu arada esas önemli nokta piyazın sosu. Antalya usulü piyazda bu sos mutlaka olmalı. Bu sosu beyaz tahin, sarımsak, limon tuzu ve tuz ile yapıyorum. Bu karışım önce sertleşiyor, elma sirkesi ile karışımı sulandırıyorum. Misafirin isteğine göre bir kıvam belirliyorum. Piyaz porsiyon porsyion yapılması gereken bir yemek. Domates, yumurta, soğan ve maydanoz ekliyoruz.” Piyazcı Sami’de leziz piyazın yanı sıra köfte ve kabak tatlısı da servis ediliyor. Bu lezzetleri ise Anaç, şöyle anlatıyor: “Köfte ve kabak tatlısını da ben yapıyorum. Köftemde yüzde 100 dana eti kullanıyorum. Kimyon ve tuz dışında bir baharat kullanmıyorum. Bunun yanında misafirlerimize turşu ve çeşitli sebze ızgaralar da ikram ediyoruz.”

“Ürünlerimizin çoğunu Antalya’dan tedarik ediyoruz”
Mutfağında genelde Antalya ürünlerini kullandığını ifade eden Recep Anaç, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Fasulyelerimizi önceden Antalya’dan temin ediyordum. Ancak Konya’da Antalya’ya özgü çandır tohumları ekilmeye başlanınca bir süredir oradan tedarik ediyorum. Çandır tipi Konya fasulyesi kullanıyorum. Sirkeyi de kendim hazırlıyorum. Kabak Antalya yöresinden alıyorum. Kırmızı tahin sosu ve cevizle servis ediyorum.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.