Standart kalitenin adresi: Ekol Food
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 03.01.2018 09:56:32

Standart kalitenin adresi: Ekol Food

Ekol Food, gastronomi sektörünün öncü firmalardan biri. 25 metrekarelik bir ofiste porçini mantarı satışı ile başlayan Ekol Food’un hikâyesi şu anda 64 ülkeden, 17 ürün grubu ve 2 bin 500’e yakın ürün satışı ile tüm Türkiye ve K.K.T.C’ye ulaşıyor. Avrupa, Uzak Doğu, Amerika, Hindistan, Ortadoğu gibi pek çok ülkeden ithal ettiği karakteristik ürünler ile ismini Türkiye’nin tüm yeme içme sektörüne duyuran Ekol Food, bugünlerde Türkiye’nin yöresel ürünlerini ihraç ederek başarılı çalışmalara imza atıyor. Ekol Food Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Akmantar, Ekol Food’un faaliyetlerini ve yeni hedeflerini FoodinLife’a anlatıyor.

Ekol Food Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Akmantar, sektöre sundukları ürünler hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “İlk ürünümüz olan porçini mantarı sezonunda taze olarak satışı olmak ile birlikte tüm yıl satışını gerçekleştirebilmek için mantarları dondurmak zorundayız. Peynir grubunda da makarna grubunda da donuk ürünlerimiz bulunuyor. Bazı özel peynirleri yurt dışından taze getirmek istiyoruz fakat maalesef bazı ürünlerin son kullanma tarihleri oldukça kısa olduğundan ve ithalat süreci uzun olması sebebi ile ürünleri taze getirmek mümkün olmayabiliyor. IQF yöntemi ile dondurulmuş ürünleri tercih ediyor ve mantarlarımızı IQF yöntemi ile donduruyoruz.” Bu yöntemle gıda ürünlerinin çok kısa sürede (-40) ºC soğukta tek tek dondurulduğunu belirten Akmantar, “Bu işlem, ürünlerin içindeki suyun donmasıyla gerçekleşiyor ve bu yolla gıda ürünlerinin katkı maddesiz uzun ömürlü olması sağlanıyor. IQF yöntemi ile (-40) ºC’ de şoklanarak donduruldukları ve (-18) ºC derecede saklandıkları için dondurulmuş gıdalarda çürüme sebebi olan mikroorganizmaların üremesi ve bunun sonucunda ürünlerin bozulması, besin değerlerinin kaybolması mümkün değil. Peynir ve makarna haricinde Uzak Doğu ürünlerimizde sebze grubunda donuk ürünlerimiz bulunuyor” diyor.
 
“Av hayvanlarımız Macaristan’dan ithal olarak geliyor”
Av hayvanlarının ise yurt dışından geldiği için aynı şekilde IQF sistemi ile dondurulmuş ürünlerin satışını yaptıklarını ifade eden Akmantar, açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Stoklarımıza en son giren Slovenya menşeili Zito marka donuk ekmeklerimizden bilgi vermek isteriz. Yarı pişmiş donuk ürünler sadece ihtiyaç duyulan anlarda kullanacağınız ve her seferinde aynı tazeliğe sahip ekmekler elde edilmesi çok kolay. 6 aya varan saklama ömrü ile stoklama kolaylığı, ön pişirme sırasında oluşan kabuk sayesinde standart görünümü bulunuyor.”
 
“Tüm donuk ürün grupları için, detaylı bir pazar araştırması yapıyoruz”
Araştırmalarının ardından ihtiyaca ve pazara göre en uygun ürünü belirleyip donuk gıdaların direkt kullanıma uygun olması, hijyen bakımından güvenilir olması, kalite güvence standardına sahip firmalardan prosedürlere uygun şekilde dondurulup soğuk zincire bağlı kalınarak depoya ulaşmış olmasına dikkat ettiklerini belirten Akmantar, “Bazı ürünlerde geleneksel üretim tekniklerine bağlı kalınarak sadece yüksek kaliteli hammaddeler ile üretilmesine dikkat ediyoruz. Bu anlamda ürünlerin ithalatından önce firma görüşmeleri ve ziyaretleri oldukça uzun sürüyor. En son getirilen ekmeklerimizde en iyi kalitede un ve malzemelerin kullanıldığı donuk ekmek teknolojisine uyarlanmış ekmek çeşitlerimiz bulunuyor” diyor.
 
“Her siparişte standart kalite sunuyoruz”
Akmantar, sektöre sundukları kolaylıkları ise şöyle anlatıyor: “Dondurma işleminde gıdaların koku, tat veya besin değerinde herhangi bir değişme olmadığından satışını yaptığımız ürünler uzun süre saklanabiliyor, kullanıma hazır şekilde tüketime sunulmasından dolayı, temiz, ayıklanmış, kesilmiş ve kullanıma hazır formda olması, zaman kayıplarının önlenmesi ve pratik kullanım sağladığından şeflere ve firmalara büyük avantajlar sağlıyor. Bunların haricinde en önemli avantaj şefin menüye koyduğu şekilde standart ürün alabileceğinin garantisi var. Örneğin her kuşkonmaz siparişinde standart kalite ve boyutta ürünün geleceğinin bilgisi ile plan yapılabiliyor.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.