Uzak Doğu mutfağının vazgeçilmezi sushi Spago İstanbul’da lezzet buluyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 19.02.2018 11:10:35

Uzak Doğu mutfağının vazgeçilmezi sushi Spago İstanbul’da lezzet buluyor

Nişantaşı’nın vazgeçilmez noktası The St.Regis İstanbul’da yer alan 2 Michelin yıldızlı dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck’ın ikonik restoranı Spago İstanbul, lezzet yolculuğunda rotasına şimdi de Uzak Doğu’yu ekledi. Spago İstanbul’un Uzak Doğu’dan eşsiz bir lezzet deneyimi sunan sushi barının başındaki isim ise Şef Satılmış Baş.

Çankırı’da dünyaya gelen Satılmış Baş, 22 yaşında Japon mutfağıyla tanışıyor. 20 yıldır işini tutkuyla yaptığını söyleyen şef, deneyimleri ve Spago İstanbul ile tanışma serüvenini şöyle anlatıyor: “13 yıl Swiss Hotel içerisinde bulunan Miyako Restaurant’ın şefliğini yaptım. Daha sonra Grand Tarabya Oteli’nde 1 yıl şeflik yaptım. Buradan sonra Hilton Bomonti Otel’inde 5 yıl boyunca Cloud34 Sushi Bar’da şeflik yaptım. Öncesinde yanında deneyim kazandığım Japon şef Şirodosan ile çalıştım. Şef Şirodosan, yeteneklerimi fark etti ve kısa sürede önemli tecrübeler edinmeme katkı sağladı. Bu süreçte Japon disiplini, iş ahlakı ve profesyonelliği bana önemli kazanımlar sağladı. Spago İstanbul’a gelişim ise Wolfyang Puck Aşçıbaşı Cihan Kıpçak’ın restoranda bir Sushi Bar projesi hayata geçirme fikri ile oldu. Amerika’dan gelen yönlendirmeler ile benim tecrübelerimin harmanından bir menü oluşturduk.”
 
“Uzak Doğu’da özellikle Tokyo roller farklılık gösteriyor”
Uzak Doğu mutfağının olmazsa olmaz ürünlerinden birinin sasimi olduğunu söyleyen deneyimli şef, açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Japon mutfağının ise olmasa olmazları sushi’den sonra geleneksel yemekleri sukiyaki ve shabu shabu yemekleridir. Özellikle Osaka ve Tokyo’nun birbirinden ayrı sushileri ve rolleri mevcut. Spago İstanbul’da Tokyo usulü roller, balıklar, soslar ve dünya trendleri rollerden oluşan bir menü oluşturduk.”
 
“Malzemenin günlük ve taze olmasına dikkat ediyoruz”
Balıkları ve diğer malzemeleri kendi kontrolüyle satın alındığına değinen Baş, “Taze olan balıkları direk kullanmıyoruz. 72 saat -40 derecede dinlenmeye bırakıyoruz. Çünkü balıklarda bulunan anisake mikroplarını öldürmek için bekletiyoruz. Balıkların cinsine göre yerli ya da yabancı mamul tedarikini sağlıyoruz. Örneğin somonda Norveç somonunu tercih ediyoruz. Levrekte ise yerli denizlerden tutulan balıkları kullanıyoruz” diyor.
 
Spago İstanbul’un spesiyalleri roller
Spago İstanbul’un spesiyal lezzetlerini ise roller arasında Spagoebi (tempura karides, salatalık ve acılı ton balığı), Fasion (tempura karides, salatalık, acılı ton balığı, avokado ve patates cipsi) ve Dragon Roll (salatalık, avokado, unagi sos ve susam mevcuttur) oluşturuyor.
 
“Türkiye’de Uzak Doğu mutfağına yönelik şeflere ihtiyaç var”
Şefin, Uzak Doğu mutfağına yönelik öneri ve yorumları ise şöyle oluyor: “Dışarıya açıldık pişmiş roller daha çok talep görüyor. Sushi’de sosların arttığını görüyoruz. Her gün gelişen bir Japon mutfağıdır sushi. Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşmaya başlamış olan sushi barlar ve restoranlar çoğalmaya başladı. Ama bu mutfakta yetiştirilecek ustalar ihtiyacında sıkıntılar yaşanıyor.”
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.