Bodrum’daki Gizli Cennet AMANRUYA Nisan’da Kapılarını Açıyor!
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 08.03.2018 10:01:51

Bodrum’daki Gizli Cennet AMANRUYA Nisan’da Kapılarını Açıyor!

Cennet Koyu’nun hemen yanında, Yalıkavak Marina’ya sadece 25 dakika uzaklıkta, 60 dönüm ormanlık yamaç üzerine hiçbir ağaca dokunulmadan konumlandırılan gizli cennet Amanruya Bodrum, 15 Nisan’da kapılarını açıyor!

Ege sahil şeridinin yeşilden maviye geçişinin ortasında, 36 adet çağdaş taş villadan oluşan Amanruya, Göltürkbükü’nde bölgenin geleneksel Akdeniz ve Osmanlı mimarisini doğa ile harmanlıyor. Zeytin bahçeleri ve çamlardan oluşan doğası, büyüleyici avlusu ve terasları bu eşsiz sakinliği kusursuz bir şekilde yaşatıyor.

 

Misafirlerine samimi ve huzurlu bir cennet yaratan Amanruya’da bulunan ve doğanın cömertliğini vurgulayan her villanın yüksek tavanları, yemek odaları, hamam tarzı banyoları, ferah yatak odaları, serin aylar için Türk kömür şöminelerinin yanı sıra kekik kokulu terasları, kendilerine ait havuzları, kabanaları ve göz kamaştırıcı koy manzarası bulunuyor. Otelin kendi koyunda yer alan sahili misafirlerine adeta dünyadan kaçış imkânı sunuyor. Doğanın ortasına ustaca konumlandırılmış, divanlar, yataklar ve iskeleden oluşan sahildeki gün doğumu ise insanın aklını başından alıyor.

 

Otelde bulunan ortak alanlar da villalar gibi taş yapılardan oluşuyor. Şarap ve puro salonu, 3 katlı bir kütüphane, yemek villaları ve sanat galerisinin yanı sıra tesisin tam kalbinde Antalya’dan getirilen özel yeşil ve turkuaz mermerden yapılan 50 metrelik sonsuzluk havuzu bulunuyor. “Amanruya mı Ege’nin gölgesinde kalıyor yoksa Ege mi Amanruya’nın gölgesinde kalıyor?” sorusu ise akılları kurcalıyor.

 

Deniz kenarında yer alan restoran büyüleyici manzarasıyla lezzetleri bir arada sunuyor. Uzun süredir Aman Otelleri’nin mutfağını emanet ettiği Şef Ercan Soylu Montenegro’daki Aman Sveti Stefan ve Morocco’daki Amanjena’dan sonra bu yaz Amanruya Bodrum’un lezzetinden sorumlu oluyor. Geniş çeşitlilikte taze deniz ürünlerini bölgenin kaliteli yerel malzemeleri ile birleştiren Ercan Soylu’nun mutfağında Türk lezzetleri ön plana çıksa da Akdeniz esintili yemekler de yer alıyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.