Fransız pastacılığının yaratıcı ismi Christophe Michalak Patisserie by Foodinlife’ın bu ayki kapak konuğu
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 22.05.2018 18:27:43

Fransız pastacılığının yaratıcı ismi Christophe Michalak Patisserie by Foodinlife’ın bu ayki kapak konuğu

Pastacılık, çikolata, kahve, dondurma, çay ve unlu mamuller sektörlerinin nabzını tutan profesyonel gastronomi yayını Patisserie by Foodinlife’ın yeni sayısı da yazın enerjisine ev sahipliği yapıyor. Bu sayımızın kapak konuğu yaratıcı ve özgün lezzetlerin mimarı Christophe Michalak. Pastacılık alanında dünyada uzmanlığını ilan eden Michalak, başarısının ve tarzının sırrını Patisserie by Foodinlife’ın yeni sayısı için anlatıyor. Bunun yanı sıra gurmelerimize leziz kruvasan adreslerini sorduk. Haritalarda ise hem dünyadan hem de Türkiye’den özel lezzetleri sayfalarımıza taşıdık. Elbette içeriğimiz bunlarla sınırlı değil. Yeni mekânlar, pasta, çay ve kahvedeki en son trendler ve daha birçok renkli konu başlığını siz okurlarımız için hazırladık.

Yaratıcı ve özgün lezzetlerin mimarı Christophe Michalak
Fransa, birbirinden yetenekli ve yaratıcı şeflerin adeta ana vatanı. Pasta şefleri alışılagelmiş ve tüm dünyaya nam salmış pasta kültürüne farklı bir boyut kazandırmaya devam ediyor. Geleneksel ve klasik malzemelere kattığı yaratıcı dokunuşlar ile fark yaratan Christophe Michalak, pastacılık konusunda adını duyurmayı başarıyor. Michalak, başarısının ve tarzının sırrını Patisserie by Foodinlife’ın yeni sayısı için anlatıyor.
 
Kruvasanın en özgün adresleri
Fransa kültürüne ait birçok lezzet dünya çapında çoğu kültür tarafından kabul görüyor. Bunlardan en önemlisi ise elbette kruvasan. Tatlı atıştırmalık kruvasanın en iyi adreslerini gurmelerimiz sizler için belirledi.
 
Gaziantep’in en iyi baklavacıları
Baklava, dünyaya nam salmış en önemli Türk tatlılarından biri. UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı’na dâhil edilen, yeşil altın diyarı Gaziantep’in en iyi baklava adreslerini sizler için derledik.
 
Dondurmacılar sezona nasıl hazırlanıyor
Baharın gelmesi ile tezgâhlardaki yerini alan dondurma elbette tadı ve yapısı itibariyle yaz günlerinin olmazsa olmazı. Kış aylarında stabil seyreden tüketim havaların ısındığı andan itibaren büyük bir artış gösteriyor. Sektörün önde gelen dondurmacıları, yeni sezona nasıl hazırlandıklarını okurlarımız için anlattı.
 
Pastacılık katkı malzemeleri
Birbirinden cezbedici pastalar, ana malzemelerinin yanı sıra içerisinde gizledikleri birçok farklı ek malzemeler ile anlam kazanıyor. Pastaları zenginleştiren ‘pastacılık katkı malzemeleri’ni sektörün önde gelen firmalarından dinledik.
 
En yeni mekânlar, pasta, çay ve kahvedeki en son trendler, lezzetli sayfalar, dünyanın en eski pastanesi ve başarılı şefler ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşilerin yanı sıra daha birçok renkli içeriği sayfalarımıza sizler için taşıdık.
 
Keyifli okumalar dileriz…

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.