Türk Lezzet Müzesi gastronomi dünyasına büyük bir yenilik getiriyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 14.06.2018 09:19:07

Türk Lezzet Müzesi gastronomi dünyasına büyük bir yenilik getiriyor

Ali Güzelyurt’un çıraklıktan bulaşıkçılığa kadar restoran sektörünün her alanından edindiği deneyim ve tecrübesi sayesinde bugün köklü ve önemli bir lezzet durağı olan Anadolu Restoran, Türk Lezzet Müzesi’nde hizmet vermeye başladı.

Uzman kadrosuyla yıllardır Antakya yöresinde hizmet veren Anadolu Restoran, özgün lezzetleriyle Türk Lezzet Müzesi’ndeki yerini aldı. İstanbul’daki ilk şubesi için Türk Lezzet Müzesi’ni seçen Anadolu Restoran, Antakya yöresine ait çok sayıda özel meze çeşitlerinden kebaplara, sebze yemeklerinden ızgaraya kadar geniş menü seçeneğiyle her damak tadına hitap ediyor. Antakya’daki şubesiyle Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Anadolu Restoran’da tüm tarifler ve püf noktalar Ali Güzelyurt tarafından aşçılara aktarılıyor. Meze ve yemek çeşitleri çok geniş olan Anadolu Restoran, Antakya mutfağına özgü bütün yemeklerin en güzelinin deneyimlenebileceği bir lezzet durağı olarak öne çıkıyor.

 

Kebap borani, ferik pilavı, tepsi ve kağıt kebabı, pide, döner gibi yemeklerin yanı sıra sebze yemeklerinin de olduğu Anadolu Restoran, lezzetli yemekleriyle Türk Lezzet Müzesi’nde. Gastronomi dünyasına büyük bir yenilik getiren Türk Lezzet Müzesi, 42 Maslak’ta açıldı. Türk Lezzet Müzesi’nde 81 ilin binlerce çeşit yerel yiyecek ve içecekleri bir araya geliyor. Geçmişin tariflerini geleceğe taşıyor.

 

Türkiye’nin en meşhur etli ekmekçisinden en köklü şekerlemecisine, Osmanlı meyhanesinden en iyi cağ kebapçısına kadar lezzet durakları ve Türkiye’nin en özgün, kaliteli ve lezzetli yemeklerinin tadılabileceği 6 bin 600 metrekare alana sahip Türk Lezzet Müzesi’nde, coğrafyamızın lezzetleri modern ve hijyenik bir anlayış ile tek bir çatı altında bir araya geldi. Türk Lezzet Müzesi, 42 Maslak’ın sanat, eğlence, gastronomi ve alışverişin DNA’sını değiştiren vizyoner konsept anlayışı ile beraber Türk Mutfağının eşsiz yemeklerini ve yeme içmenin tutkusunu yansıtıyor.

 

Türkiye’de ve hatta dünyada bir ilk olan Türk Lezzet Müzesi’nin fikri, 2015 yılında Solid Consulting sahibi Konsept Danışmanı Şef Tolga Atalay’ın katkılarıyla oluşmaya başladı. 2017 yılından itibaren Türkiye’nin en önemli yemek kültürü yazarlarından Mehmet Yaşin’in Türk yemekleri ve özgün yerel malzemeler konusundaki engin bilgisi, yerel Türk lokantalarına yakınlığı ve Türk yemek kültürü tecrübesi ile Türk Lezzet Müzesi başarılı bir anlayış ile geliştirildi. Devamında en meşhur Türk lezzet durağı lokanta ve malzeme satan markalar ile görüşmelere başlandı.

 

Türk Lezzet Müzesi’nin geleneksel olana göndermelerde bulunan çağdaş bir mimari tasarım ile yapılmış ortak alanları ise ABD+ Design Team’in sahibi İç Mimar Abdullah Burnaz’a ait. İki yıl boyunca, 42 Maslak Pazarlama ve Satış Direktörü Zeynep Salman ve Tepe Emlak kiralama ekibi ile yürütülen araştırma ve planlama döneminin ardından 81 ilin en köklü ve en az çeyrek asırdır Türk lezzetlerine emek vermiş yöresel 600’den fazla lokanta markası tek tek yerinde ziyaret edildi, Türk Lezzet Müzesi anlatıldı, paylaşıldı.

 

Her yörenin kaliteli ve lezzet garantili ürünlerini satan mekanlar, bir sene boyunca aşçısından lezzetine, yemek aşkı ve heyecanından hijyen anlayışına kadar incelendi. Özenle seçilen bu lezzet markaları bir Lezzet Müzesi çatısı altında bir araya getirildi ve 2018 yılının başında 42 Maslak’ta açıldı.

 

Yöresel ev yemekleri, kebaplar, baharatlar, peynirler, zeytinyağlılar ve hamur işleri de dahil olmak üzere geleneksel mutfağımızı oluşturan lezzetlerin tamamının merkezi olmayı hedefleyen Türk Lezzet Müzesi, Türk gastronomisi üzerine uluslararası bir algı oluşturmayı hedefliyor.


Türk Lezzet Müzesi’nde açılmış olan 25 lezzet durağı; Ali Muhiddin Hacı Bekir Şekerleme-1777Dede Bursa Kebapçısı-1905Dondurmacci-doğal dondurmacı, Fer Bal-AnkaraFıstıkzade-Gaziantep baklavacısı, Tahtakale Filibe Köfte-1993Hacı Ahmet Malatya Sofrası-1942Hayfene-1886-kuruyemiş baharat (Ucuzcular mısır çarşısı)Hünkar-1950-esnaf lokantasıKonya’dan Ustalar-etli ekmekçiLazika-çayMixim Gurme-büfe, Kuzucu Ali-Konya tandır kebap, Rosense-gül ürünleriSadabad Cağ Kebap-1972Şirane-1871 Osmanlı MeyhanesiTaksim Tarihi Bey Kurukahvecisi-1962Tarihi Çinili Fırın Börekçisi-1959, yurdun dört bir yanından gelen 90 çeşit gazoz ile Gazozcu, ve Tarihi Bizim Künefeci-1949-Antakya, Midye dolmacı & Unkapanı pilavcısı BarakamAdana kebabının Hasan Usta’sı “Adanuna”, lahmacun, pide ve çiğ köftede meşhur “Fevkinde Lahmacun &Pide”, Antakya’nın en iyisi ”Anadolu Restaurant-1970”, çilingir soframız “Peyderpey”.

 

 

Türk Lezzet Müzesi’nde 2018’de açılacak yeni lezzet durakları ise:

150 Türk peynir çeşidi ile Deli Dane Peynir, yine şarap ve zeytinyağında Türk çeşit ve lezzetlerini satışa sunacak Deli Dane Zeytinyağı ve Şarap, mantı ve çibörek çeşitleri ile ‘Makule Mantı ve Çibörek.

 

Türk Lezzet Müzesi’ndeki Mutfak Atölyesi bir denetim ve eğitim merkezi olacak.

Dünyaca meşhur Türk/Osmanlı mutfağı şefi ve yazarı Vedat Başaran yönetimindeki Türk Lezzet Müzesi Mutfak Atölyesi 2018’de açılıyor.

 

Peki, Türk Lezzet Müzesi Mutfak Atölyesi’nde neler olacak? Genç aşçıların Türk lezzetlerine ve orijinal tariflere odaklanmalarını ve deneyimli aşçılarımıza, unutulmaya yüz tutmuş tariflerini ve tecrübelerini genç kuşak aşçılara aktarmalarının önemi vurgulanıyor olacak. Doğru tariflere sadık kalarak yöresel lezzetlerin korunması ve tanıtılması kadar, menülerin geliştirilmesi için özel eğitim ve seminerler düzenlenecek olan Mutfak Atölyesi, özgün lezzetlerin menülere eklenmesini destekleyecek.

 

Türk Lezzet Müzesi Mutfak Atölyesi’nde düzenlenecek Türk ve uluslararası üst düzey aşçı seminerleri, lezzet yarışmaları ve Türk lezzetlerinin gelişimini sağlayacak yenilikçi eğitim programları ile doğru data ve etkin bir bilgi merkezi oluşturarak Türk Mutfağı’nın gelişimini desteklemeyi hedefliyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.