Eşi benzeri olmayan bir kasap deneyimi: The Istanbul Butcher
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 24.06.2018 09:48:02

Eşi benzeri olmayan bir kasap deneyimi: The Istanbul Butcher

Bildiğiniz tüm kasapları unutun, The Istanbul Butcher sizlere alışılagelenin dışında birinci sınıf bir kasap deneyimi sunuyor. Tasarım harikası The Istanbul Butcher’ı sizler için ziyaret ettik ve Nihat Dikme ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

The Istanbul Butcher, sadece tasarımıyla değil, işleyişiyle de farklı bir kasap. İçeri girdiğinizde satış danışmanları tarafından karşılanıyorsunuz, almak istediğiniz üründe yardımcı olunuyor, paketleme işlemi yapılıyor ve memnun bir şekilde mağazadan ayrılıyorsunuz. Kasap tiyatro alanında ise etin işlenme sürecini direkt olarak görme şansınız oluyor.
 
The Istanbul Butcher, yeni görünse de arkasında Nezih Gıda’nın olduğu 54 yıllık bir geçmişi var. 1964’ten beri var olan aile şirketi Nezih Gıda’nın şu anda 3 işletmesi bulunuyor. Biri Koşuyolu’nda küçük lokal bir kasap, diğeri Şaşkınbakkal’da üretim ve satış merkezi. Üçüncü işletme ise farklılığıyla göz dolduran ‘The Istanbul Butcher’.
 
The Istanbul Butcher’daki tüm ürünlerin kendilerinin üretimi olduğunu söyleyen Dikme, bizler için konuyu aydınlatıyor: “Gördüğünüz tüm ürünleri kendi üretim tezgâhımızda üretiyoruz ve yüzde 95’ini perakende olarak satıyoruz. Kendimize üretip kendimiz sattığımız için standardın üzerinde ürünler yapıyoruz.” Dikme değişim sürecini ise şöyle anlatıyor: “Piyasanın değişen koşullarıyla birlikte, ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık, 2015’te Sidney’de mağazamızın konseptini yapan tasarımcımızla tanıştık. Burada Butcher’ın dünyadaki tek örneğini gezdik ve bu konsepte hayran kaldık.”
 
Mekânı ayrıcalıklı kılan farklardan biri de şefi
Dikme, ürün yelpazeleri hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Ürünlerimizin yüzde 90’ı et ve şarküteri ürünleri. Kemik suyundan tatlısına, av etinden kokorecine, ördeğinden bıldırcınına, üzerinde kafa yorulmuş, denetilmiş, ardından satışa konulmuş ürünler.” Diğer kasap dükkânlarından farklı olarak, The Istanbul Butcher’da bir şef bulunuyor ve satıştaki ürünlerde sürekli değişime gidiliyor. Örneğin, yaz aylarında barbekü ürünleri artan The Istanbul Butcher’da her iki haftada bir yeni ürünler tezgâha ekleniyor. “Şefimiz gerçekten çok kapsamlı bir şef ve sürekli yenilik içinde” diyen Dikme, sözlerine şöyle devam ediyor: “Mesela bonfile farklı günlerde karamelize soğanlı, hardallı, sebzeli şeklinde değişebiliyor. Kırmızı et dışında füme bıldırcın, ördek göğüs füme yakında eklendi.” The Istanbul Butcher farkını şefin elinden çıkan tatlılarda ve şaraplarda da gösteriyor. Başka hiçbir kasapta bulamayacağınız geniş ürün yelpazesi müşterilerin hoşuna gidiyor.
 
The Istanbul Butcher şu anda Kadıköy’de hizmet veriyor. Dikme’ye gelecek planlarını sorduğumuzda “2019’de Avrupa Yakası’na da bir şube açmak istiyoruz. Daha sonrasında şu anda popülerleşen steak house kültürüne bir fark katmak amacındayız” yanıtını alıyoruz. The Istanbul Butcher’ın sıklıkla şık bir restoranla karıştırıldığını söyleyen Dikme, bugünlerde yaptıkları değişik bir uygulama ile ayda 3 – 4 defa misafir olmak isteyen müşterilerini keyifli bir lezzet yolculuğuna çıkardıklarını açıklıyor. Konukların zevkine göre başlangıçtan tatlıya kadar birinci sınıf bir restoran deneyimi sunuyor The Istanbul Butcher. Son olarak Dikme’den gelecekte şık bir restoran açarak kendi ürünlerini doğru pişirme teknikleriyle misafirlerine sunmak istediklerini öğreniyoruz.
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.