Süpermarketin ek binasında 3 Michelin yıldızlı bir cevher!
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 07.09.2018 09:30:17

Süpermarketin ek binasında 3 Michelin yıldızlı bir cevher!

Meksika’lı şef Cesar Ramirez’in, ‘Fransız aksanı ile konuşulan bir Japonca’ diye tarif ettiği ve Brooklyn’in ortasında bir marketin ek binasında hizmet vermeye başlayan 3 Michelin yıldızı sahibi restoranı: Chef’s Table at Brooklyn Fare

18 kişinin oturabileceği U şeklinde bir yemek masasının, mutfak tezgahının etrafını sardığı ve aslen Brooklyn Fare adlı üst kalite gourmet ürünleri satan bir marketin bünyesinde hizmet veren bir işletme olan Chef’s Table at Brooklyn Fare, ilginç konsepti ile bugün New York’un ve dünyanın en iyi restoranlarından birisi olarak kabul ediliyor.

‘Amerikan’ mutfak!
Mutfak tezgahının etrafını saran konukların, komün anlayışı ile eşsiz bir yemek tecrübesi yaşaması amaçlanmış. Bunun için de içeride fotoğraf çekmeleri, telefonla konuşmaları hatta not almaları dahi yasak. Şef Cesar Ramirez ve ekibi, 24 tabaklık bir tadım menüsünü, etrafını saran konukları eşliğinde hazırlıyorlar. Yemekler servis edilirken Şef Ramirez tek tek her şeyin içeriğini anlatıyor ve konuklar yemeğe başlayınca, kullanmaları gereken kaşıktan, kaç ısırıkta yemeleri gerektiğine kadar çeşitli önerilerde bulunarak, yemek yiyenleri seyrediyor!


Büyük restoranlar için “daha çok maliyet, daha pahalı yemekler, daha kalabalık personel ve onların problemleri...” tüm bunlar bana göre değil diyor Cesar Ramirez. İşini yalnızca böyle samimi bir ortamda yapabileceğini söyleyen Şef Ramirez’in geçmişinde ünlü bir mutfak okulu diploması da yok. 17 yaşında Chicago’da bir restoranda çalışmaya başlayarak adım atıyor kariyerine ve Fransa, İspanya gibi ülkelere yaptığı seyahatlerde ve David Bouley gibi ustaların yanında geliştiriyor kendisini. Brooklyn Fare süpermarketi bünyesinde açtığı ve bir hayli şirin bir ambiyansa sahip restoranı, New York’un en gözde bölgesi olan Manhattan’ın dışından 3 Michelin yıldızı alan ilk New York restoranı oldu. Ancak Brooklyn’deki “süper market arkası konumundan” dolayı alkol ruhsatı alması sürekli geciken Chef’s Table at Brooklyn Fare, geçtiğimiz seneden itibaren Manhattan’ın batı yakasına taşındı ve aynı şirin ambiyansla hizmet vermeye devam ediyor.


Konsepti ile oldukça ‘new age’ bir havaya sahip olan restoranda maksimum rezervasyon bekleme süresi 6 hafta. Ancak rezervasyon yapmanın güç olmasının sebeplerinden birisi de restoranın müdavimlerinin her zaman öncelikli olmaları. Yani güçlükle yapılan bir rezervasyon kapıdan bir müdavimin girmesiyle birlikte bir kaç hafta daha ertelenebiliyor. Japon, İtalyan ve Fransız etkileriyle hazırlanmış, deniz ürünleri ağırlıklı olan menüde fiyatlar ise $75 ile $150 arasında değişiyor.
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.