Rafine damaklara hitap eden butik restoran Nicole
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 09.09.2018 10:40:43

Rafine damaklara hitap eden butik restoran Nicole

Nicole, Adalar’ı karşısına aldığı manzarası ile Beyoğlu’nun en özgün gastronomik restoranı oluyor. 2013 yılında hayata geçirilen Nicole, yerli ve taze malzemelerden oluşan mevsimsel menüleri, şato tarzı şaraplara ağırlık veren kavı ile farkını her daim ortaya koyuyor. Sektörün ehli mutfaklarından Nicole’ü sahibi ve aynı zamanda şefi Aylin Yazıcıoğlu’ndan dinliyoruz.

Nicole, Tomtom Suites’in İtalyan Konsolosluğu bahçesi ve ardında Adalar’a kadar uzanan eski İstanbul manzarası ile misafirlerine unutulmazlar anlar yaşatıyor. "Nicole’ün rafine servis verilen bir restoran olmasını istedik" diyen Aylin Yazıcıoğlu, restoranın hikâyesinden şöyle söz ediyor: "Nicole’ü 2013 yılında Kaan Sakarya ile beraber kurduk. Ve işimizi iyi yapalım düsturuyla işe başladık, Kaan Şef 2015’te farklı bir tarz denemek istediği için ayrıldı. Nicole de altı senedir ilk günkü prensiplerinden taviz vermeden yoluna devam ediyor."

 

"Her menü yeni bir heyecan”

Nicole’ün ismi restoranın bulunduğu binanın tarihinden geliyor. Şu an lüks bir butik otel olarak hizmet veren bina eskiden ’Garde-Malade des Soeurs Franciscan’ diye anılan bir tür hasta bakıcıların yaşadıkları yer imiş. Yazıcıoğlu, restoranın isminin hikayesinden bahsederek, "İstanbul’un güzel binalarının önünden geçip tarihini merak bile etmeyişimiz beni çok üzer. En azından kendi binamızın ve şehrin ne denli zengin bir kültüre ve tarihe sahip olduğunu hatırlatmak istedim" diyor.

 

Nicole hayata geçtiği günden bu yana gastronomi sektörünün ehli mutfaklarından bir tanesi oluyor. Gastronomik restoran olma özelliği ve lezzetleri ile adeta fark yaratıyor. Başarılı chef Nicole’ü, "Ulaşılabilen en iyi ürünün en iyi şekilde işlenip en doğru biçimde misafire sunulması" olarak tanımlıyor ve devam ediyor: "Her menü yeni bir heyecan, yeni bir macera. En çok sevdiğim şey sık gelen misafirlerimizin ‘bu menü bir öncekinden daha iyi sanki’ demeleri. Bir sonraki menüde de aynı şeyi söylediklerinde ihya oluyorum elbette."

 

"Fransız tekniklerini ağırlıklı olarak kullanmaktayım"

Nicole’de mevsimsellik her şeyin başında geliyor. Bu sayede ürünün en tazesi, en doğru zamanda misafire sunulabiliyor. Restoran’ın menüsünden bahseden Aylin Yazıcıoğlu, "Mutfak eğitimimi Fransa’da aldım ve uzun yıllar yurt dışında çalıştım. Bu sebeple de mutfağı gelişmiş tüm batı ülkelerinde olduğu gibi temel Fransız tekniklerini ağırlıklı olarak kullanmaktayım. Ama Nicole’de yediğiniz Türk mutfağıdır. Elbette yaratıcı olmak durumundayız ama ben bu topraklarda doğdum büyüdüm, ağız tadımı burada kazandım" diyor. 

 

Restoranda menüler sürekli değişim halinde. Mevsimsellik, yerellik, tazelik, yaratıcılık menüde kendini gösteriyor. Öyle ki Yazıcıoğlu, "Her mevsim demek bile yeterli değil, ara mevsimler de var" diyor. Üstün hizmetiyle misafirlerine keyifli anlar yaşatan Nicole’ün menüsünde değişim kaçınılmaz. Nicole ürün tedariği konusunda ise son derece titiz bir çalışma yürütüyor. Haftalık pazarlardan tutun da yerinde yurdunda yaşayan tanıdıklara ısmarlayıp getirtilen malzemeye kadar hep daha iyisini bulma gayreti içinde.

 

"Nicole’ün meyve vermesinin zamanı geldi"

 

Çok genç bir ekiple yıldızlara uzanan yolda yürümeye azimle devam ettiklerini belirten Yazıcıoğlu, son olarak Türk gastronomisi ve Nicole’le ilgili şunları söylüyor: "Nicole’ün artık meyve vermesinin zamanının geldiğini düşünüyorum. Bugün sadece akşamları mutfağımızı gururlandıracak menüler sunmakla değil, gastronomi dünyasına pek çok güzellik katacak etkinliklerle de bilinen bir markayız. Öte yandan şu an inşası süren bazı fikirlerimizin 2019’da hayata geçireceğiz.”

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.