Rixos, Dubai’de Türk mutfak kültürünü şef Nurettin Çelik’in lezzetleriyle yaşatıyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 09.09.2018 10:43:36

Rixos, Dubai’de Türk mutfak kültürünü şef Nurettin Çelik’in lezzetleriyle yaşatıyor

Geleneksel konukseverlik anlayışıyla dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet veren Rixos Hotels, benzeriz deneyimler yaşatıyor. Kuşkusuz bu deneyimler arasında yemekler önemli bir yere sahip. Rixos Hotels’in mutfak kültürünü konuşmak üzere bir araya geldiğimiz Rixos The Palm Dubai Executive Chef’i Nurettin Çelik, “Yemekler kültürleri yansıtan birer tablo. Dolayısıyla biz şeflerin kültür elçiliği gibi bir misyonu var” diyerek yemek kültürünün önemine dikkat çekiyor.

Tekirdağ Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Aşçılık Bölümü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinden deneyim kazanan şef Nurettin Çelik, kariyer sürecini şöyle anlatıyor: “Dedem Murat Şentürk’ün şefliğini yaptığı restoranın mutfağını görüp, kilerindeki baharat ve aromaların kokusunu aldığım günü hala hatırlarım. Çalışma hayatına atıldığım tarih çok sonralarına denk gelse de kariyer başlangıcım o gündür aslında.” Bugün, Rixos The Palm Dubai’nin executive chef’liğini yürüten başarılı şef, Rixos Hotels bünyesine transferini ise şöyle anlatıyor: “Genel müdürümüz Cenk Ünverdi ile 2009 -2011 yılları arasında birlikte çalışma imkânımız oldu. Hayata geçirdiğimiz başarılı projeler sonrasında kendisi 2016 yılının Şubat ayında Rixos The Palm’a genel müdür olarak atandı. Ardından da bana iş teklifinde bulundu ve 2 buçuk yıldır birlikte çalışıyoruz.”

 

“Ödüllü restoranlarımızda Türk mutfak kültürünü yaşatıyoruz”
Rixos The Palm dünyanın sekizinci harikası olan Palm Adas’ında konumlanmış üst segmentte hizmet veren bir otel. Türk misafirperverliğinin ve Türk kültürünün Rixos Hotels’in hizmet filozofisiyle birleşerek seçkin bir marka konumunda yer aldıklarını belirten şef, restoranları hakkında şu bilgileri veriyor: “Ödüllü İtalyan restoranımız casual dining konseptinde a la cart servis veriyor. Menüleri sezonluk olarak değişim gösteriyor. Casual ama servis ve yemekler, fine dining style çalışılıyor. Nushi isminde bir sushi barımız bulunuyor.” Steak’te ise son derece iddialı olduklarını belirten şef, steak restoranlarını ise, “Toro Loco ise steak restoranımız. Dubai’deki en farklı steak restoran. Gerek yemekleri ve gerek sunumlarıyla fark yaratıyor” sözleriyle anlatıyor. Bunların yanı sıra balık restoranı Aqua & More bulunuyor. A la Turca Restoran ise açık büfe şeklinde çalışıyor. Hafta sonları ise Turkish brunch ve seafood brunch servis ediliyor.

 

“Ürünlerimizin yüzde 50’si Türkiye’den geliyor”
Mutfaklarında her şeyin taze olarak pişirilip, servis edildiğine dikkat çeken şef, ürünlerin büyük çoğunluğunun Türkiye’den geldiğini belirtiyor ve menüler hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Menülerimizde genellikle Türk yemek kültürünü modern dokunuşlarla sunuyoruz. Baklava, fırın yemekleri, kebap çeşitleri, tencere yemekleri, güveç yemekleri, sütlü tatlılar gibi tüm Türk yemekleri menülerimizde mevcut. Tabii özel nitelikli restoranlarımız kendi etnik kültürlerini yansıtıyor.”

 

“Her şey başladığı yere geri dönüyor”
Çelik’in trendlere yönelik değerlendirmesi ile sözlerine son veriyor: “Sonunda insanlar yiyeceklerin sağlıkla ilgisi olduğunu anladı ve bu beni çok sevindiriyor. Biz şefler için gerçek lezzet ve teknikleri kullanmak son derece keyifli. Dünyadaki en güzel ve olması gerektiğine inandığım akım başladı. Şef kendi yetiştiriyor, satın alıyor ve pişiriyor. Mutfaklar tamamen şeffaf odalar haline geldi. Tüm süreç gözler önünde. Bu benim için gurur verici.” 

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.