Sözen Organizasyon dünyaca ünlü yıldız şefleri Gaziantep’te bir araya getiriyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 10.09.2018 15:11:33

Sözen Organizasyon dünyaca ünlü yıldız şefleri Gaziantep’te bir araya getiriyor

UNESCO tarafından titizlikle seçilen Yaratıcı Şehirler Ağı’nda 116 şehir arasında yer almayı başararak adını tüm dünyaya duyuran Gaziantep, 20 - 22 Eylül tarihlerinde dünyanın dört bir yanından katılımın gerçekleşeceği bir gastronomi festivaline imza atıyor. İçerik organizasyonunu Sözen Organizasyon’un üstlendiği Gastro Antep Fest, dünyaca ünlü yıldız şefleri Gaziantep’te bir araya getiriyor.

UNESCO’nun titizlikle seçtiği 116 şehir arasında Türkiye’yi başarıyla temsil eden Güney Doğu Anadolu’nun incisi Gaziantep, zengin mutfağını ve kültürel zenginliklerini yerelden globale taşımaya devam ediyor. Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in öncülüğünde ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) desteğiyle 20 – 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali, yeme içme sektörünün ileri gelenlerinin yanı sıra ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçilerine unutamayacakları bir gastronomi deneyimi yaşatacak. Sözen Organizasyon’un Gastrofest için getirdiği dünyaca ünlü şefler Gaziantep’in geleneksel lezzetlerinin dünya gastronomisine tanıtılması açısından büyük önem taşıyor.

Gaziantep’in yöresel lezzetlerinin dünyaya tanıtılması amaçlanıyor
UNESCO tarafından “Dünya Gastronomi Şehri” seçilen Gaziantep, Gastro Antep Fest ile sayısız imza lezzetini dünya gastronomisine bir kez daha tanıtmaya hazırlanıyor. Organizasyonun içerik yönetimini Sözen Organizasyon’un üstleniyor. Bir uluslararası organizasyon olma özelliği taşıyan Gastro Antep Fest, dünya gastronomisine yeni bir soluk olarak yola çıkıyor. Gaziantep’in yöresel lezzetlerinin dünyaya tanıtılması amaçlanan Gastro Antep Fest, yurt içi ve yurt dışından birçok şefi Gaziantep’te bir araya getiriyor. Yabancı şefler bu büyük organizasyon ile Gaziantep mutfağının birbirinden seçkin lezzetlerini deneyimleme fırsatı bulacaklar. Bu lezzetlerin uluslararası alana taşınması, restoranların listesine girmesi ve girişimcilere yeni bir fikir oluşturması açısından Gastro Antep Fest, büyük önem taşıyor.
 
Uzun yıllar boyunca yerel üreticilerin A’dan Z’ye coğrafyanın yerli ürünlerini tercih ederek oluşturduğu Antep Mutfak Kültürü, bu görkemli festivalle birlikte global bir vizyona kavuşacak. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, pasta şefleri, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri ve şefleri, üniversiteler, gurmeler, gastronomi yazarları, Gaziantepli tarım üreticileri, Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcileri ve yerli üreticilerin bir araya gelerek Gaziantep’e özgü lezzetleri yorumlayacağı festivale yerel halkla birlikte farklı bölgelerden de yoğun bir katılım bekleniyor.
 
Yöresel lezzetlerin festival boyunca tadılacağı ve yerel üreticilerin coğrafi işaretli ürünlerle hazırladığı imza tatların tanıtılacağı Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali, yeme içme sektörünün ileri gelenleri tarafından geniş bir platformda yeniden yorumlanacak. Gaziantep’le özdeşleşen fıstıklı baklava, katmer, Antep Beyranı, Firik pilavı, dolma, envai çeşit kebap çeşidi ve coğrafi işaretli ürünlerin Michelin yıldızlı dünyaca ünlü şeflerce tadılarak dünya mutfakları arasındaki yerini daha da sağlamlaştıracak.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.