İyi yemek ve iyi müziğin adresi The Populist
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 11.09.2018 09:38:24

İyi yemek ve iyi müziğin adresi The Populist

The Populist gerek mekânın atmosferi ve gerekse ustalıkla işlenmiş ‘craft’ tatları ile İstanbul’un yeme-içme istikametini değiştiren bir mekân. Kapılarını ilk olarak Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nda açan The Populist’i Executive Chef’i Muhittin Kabasakal’dan dinliyoruz.

Kendine özgü tarzı ve tarihi bira fabrikasının mirasını yeni bir döneme taşıyan anlayışı ile şehrin beklentilerine cevap veren The Populist, Bebek’te açtığı ikinci şubesi ile de iyi yemek ve iyi müziğin adresi olmaya devam ediyor. 18 yılı aşkın bir süredir aşçı ve mutfak şefi olarak değişik restoranlarda görev alan Muhittin Kabasakal, The Populist’in açılışından bu yana, çok genç ve dinamik bir mutfak ekibi ile birlikte harikalar yaratıyor.
 
Yemek ve içecek menüsünden, mekân tasarımı ve müziklerine kadar her noktada farkını ortaya koyan ve çok geniş bir kesime hitap eden The Populist’in konsept tasarımı, İspanya’nın ödüllü tasarım ofisi Lagranja imzası taşıyor. The Populist’in fark yaratan konseptinde fotoğraf, grafik tasarım, özel tasarım mobilya ve aksesuarlar gibi pek çok farklı unsur bir arada yer alıyor. The Populist, somut ve etkileyici bir estetikle duruşunu yansıtmış, sıcakkanlı bir mekân. The Populist’in yaratıcı konseptinin bir parçası olarak, duvarlarda, menülerde ve peçetelerde boyanmış, yapıştırılmış ya da neon-ışıklarıyla yansıtılmış güçlü sloganlar yer alıyor.

 
“Modernize ettiğimiz veya baştan yarattığımız sunumlar var”
Başarılı şef Muhittin Kabasakal “Misafirlerimizin daha önce tatmış olduğu lezzetlerin farklı deneyimlerini yaşayabilmeleri için modernize ettiğimiz veya baştan yarattığımız sunumlar var” diyor ve ekliyor: “Örneğin; enginar ve ıspanaklı dip sos, kokoreç pizzetta, 10 saat boyunca tütsülenerek pişirilmiş dana et ve kuzu sandviç gibi. Özel bir reçeteyle hazırladığımız cheeseburger, The Populist misafirlerinin en sevdiği lezzetler arasında yer alıyor.”
 
The Populist’in yaz ayları için menüsüne eklenen lezzetler arasında Asya usulü tavuk salatası, susam soslu buharda somon salatası, tütsülenmiş brisket etli sandviç, brisket etli nachos ve tavuklu nachos yer alıyor. 
 
“Craft lezzetler olması her zaman önceliğimiz”
“The Populist’in ruhuna ve konseptine uygun “craft” lezzetler her zaman önceliğimiz” diyen Muhittin Kabasakal, “The Populist mutfağı, hem bize özgü lokal lezzetlerin hem de dünya mutfaklarının favori lezzetlerinin yer aldığı renkli bir mutfak. Menü yenilemelerimizde de bu dengeyi korumaya ve farklı mutfakların sevilen reçetelerini kendimize özgü yorumumuzla hazırlamaya özen gösteriyoruz” açıklamalarında bulunuyor.
 
“Rahat ve paylaşımlı yemeklerin ön plana çıkması beni memnun ediyor”
Restoranın imza lezzetleri arasında sıcak dilim brisket ve cheesburger yer alıyor. Tüm önceliği The Populist’in yakaladığı başarıyı en iyi şekilde sürdürebilmek olan Kabasakal’ın motivasyonu tüm ekip olarak hem lezzet standartlarını korumak hem de misafirlerin seveceği yeni reçeteler yaratmak için sürekli ekip olarak kendilerini geliştirmek oluyor.
 
“Rahat ve paylaşımlı yemeklerin ön plana çıkması beni bir şef olarak her zaman memnun ediyor” diyen Muhittin Kabasakal son olarak, “Sektörümüz çok hızlı büyüyor, bu doğrultuda şeflerin de yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir ortam olması mutluluk verici” açıklamasında bulunuyor.
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.