Miami’den Tokyo’ya en iyi sokak yemeği satıcıları
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 11.09.2018 10:08:59

Miami’den Tokyo’ya en iyi sokak yemeği satıcıları

Kaldırımdaki yemek satıcıları, seyyar dolaşanlar, minik dükkanıyla gezenler. En iyi yemek için bazen sadece bir restorana ihtiyacınız yoktur. Sokaktaki yemekler halen lezzet konusunda istisna olarak görünse de onlar günden güne etraflarında toplanan kalabalıklar için yemek yapıyor.

CNN de ekonomiyi canlı tutan hem turistlerin hem de yerlilerin dikkatini çeken, Miami’den Tokyo’ya dünyanın şehirler ve içlerindeki lezzetlere göre en iyi sokak lezzetlerini sıraladı. Türkiye’den de bir yer listeye girdi... İşte iştah kabartan o liste...

Pekin, Çin: Pekin adeta sokak yemekleri satan satıcılara ev sahipliği yapıyor. Neredeyse her çeşit yemek bulunuyor. Şirketler kimi zaman binalardan alışveriş yapmak üzere seslenerek siparişlerini talep edebiliyor. Akrepler ve deniz atları gibi sıradışı lezzetlere hem turistler hem de yerliler akın ediyor.

Sidney, Avustralya: Sokak yemekleri, Avustralya’nın zamanda Asya ve Ortadoğu göçünden yararlandığı noktalardan biri olmuş. Sidney Balık Pazarı, taze deniz ürünlerini almak için harika bir yer. Basit ama ustalıkla servis edilen taze deniz ürünleri, balık ve cips yanı sıra ahtapot ve yengeçle sunuluyor.

Rio de Janeiro, Brezilya: Plajda tropikal meyve satıcıları görebilirsiniz. Ayrıca Tapioca’nın nasıl çıtır bir krep olduğunu görebilirsiniz. şeker ve muzla yoğunlaştırılmış tatlı olanlar da, peynir ve tavukla yapılmış tuzlu olanları da bulabilirsiniz.

Roma, İtalya: Roma sokak lezzetleri konusunda pizzaları ve özel ekmekleriyle eşsizdir. Ayrıca espresso için mükemmel bir yolculuk da yapabilirsiniz.

İstanbul, Türkiye: Listede Türkiye’den şu şekilde bahsedilmiş... ’En tanınmış Türk sokak yemeği simittir. Taze pişirilmiş, susam tohumlarıyla kaplanmış, İstanbul’un her yerinde bulabileceğiniz bir atıştırmalık. İstanbul’un sokak yemekleri çok eskiye dayanıyor. Bölgeye insanlar göç ettiğinden beri devam ediyor.’ Simit dışında dürümden ve lahmacundan da bahsedilmiş... ’Ayrıca güzel restoran menülerinde görülen kebaplar dürüm şeklinde sokaklarda sunuluyor. Türk pizzası olan lahmacun da tüm saatlerde doyurucu bir lezzet olarak karşınıza çıkıyor’ Ayrıca dondurmadan da ’Türk dondurması özellikle antep fıstığıyla her yerde son derece tatmin edici bir lezzet olarak sunuluyor’ denmiş.


Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.