Master Şef Deniz Orhun, Çin’de gerçekleşen Uluslararası Gastronomi Forumu’nda Türkiye’yi temsil etti
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 12.09.2018 10:09:47

Master Şef Deniz Orhun, Çin’de gerçekleşen Uluslararası Gastronomi Forumu’nda Türkiye’yi temsil etti

Birleşmiş Milletler, UNESCO, Dünya Şef Federasyonu liderliğinde CCA, Çin Mutfak Sanatları Federasyonu’nun organize ettiği Uluslararası Gastronomi Forumu, bu yıl 7-10 Eylül tarihleri arasında, Pingdu - Qingdao’da gerçekleşti. “24 Güneş Döngüsüne göre yiyeceklerimizin hazırlandığı, pişirildiği ve beslenmemizin yapıldığı gastronomi rejimi” [24 Solar Terms Regimen] konulu forum, doğayla uyumlu yaşama kavramından yola çıkıyor.

Çin’in ev sahipliği yaptığı ve birçok ülkeden üst düzey isimlerin katıldığı forumda gastronomi çok geniş biçimde ele alındı. Topraktan damağa, iklim değişimlerinden, enerji tasarruflu pişirme tekniklerine, teknolojiye, yediklerimizin sağlığımıza etkilerinin yanı sıra yüz yıllardır kullanılan yöresel bitkilerin, yemeklerin ve 24 güneş döngüsüne göre yemek düzeninin; kültür ve toplum arasında nasıl algılandığı, nasıl kullanıldığı, gastronominin sağlık, gelenek ve kültürle ilişkilendirilme biçimlerinin de konu edildiği forum, katılımcıların yoğun ilgisiyle düzenlendi.

 
Hastalıkların tedavi edilmesindense, hasta olmamak için doğru beslenme tekniğinin olduğunu belirtildi. 24 Solar Terms Rejimine uymanın gerekliliği ve faydaları bilimsel verilerle dile getirildi.
 
Çin İpek Yolu üzerinde ülkelerle Çin arasında gastronomik kültürel değiş-tokuşu yaratmayı hedefleyen Uluslararası Gastronomi Forumu’na, bu yıl ilk kez Türkiye’yi temsilen bir isim; Master Şef Deniz Orhun konuşmacı olarak yer aldı. “Yediklerimiz davranışlarımız olur, topraktan damağa…” konulu sunumuyla Türk Mutfak kültürünün gıda malzemelerinin, coğrafi işaretli ürünlerimizin, endemik bitkilerimizin büyük ilgi gördüğünü belirtti.

 
Başkent Üniversitesi, Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi yönetim kurulunda olan ve danışmanlığını yaptığı Thermopolium Gastronomi Akademisi’yle projeler yürüten Orhun, Ziraat Mühendisi olması sebebiyle tarımın gastronomiden ayrılmayan bir kolu olduğunu belirtiyor. Orhun, 24 Solar Terms Rejimi bugün konuşulanların en büyük yaşayan kanıtı olduğunu ve Antik Çin’de, Batı Han Hanedanlığı’ndan günümüze kadar kendini koruyan bu yemek şeklinin uygulayıcısı Xu Wanju (MÖ 202-MS 220) olduğunu söylüyor. Orhun, mevsimlere göre tarımın ve yaşam şeklinin uygulandığı; yemeklerin, beslenmenin iklimlere göre yapıldığı bu rejimin, bugün bile ilkokulda çocuklara öğretildiği ve uygulandığını belirtiyor. UNESCO tarafından korunmaya alınan bu gastronomi kültürünün rejiminin uygulaması ise Türk Mutfağına ve kültürümüze çok yakın olduğu belirtiliyor. Deniz Orhun, “Türk mutfak imparatorluğu ve Çin mutfak imparatorluğu özünde birbirine çok yakın. Çünkü ikisinin de temeli tıbba dayanıyor. Bu bağlamda ülkelerin geleneksel lezzetlerini, sağlığınız için geleceğin yemekleri olarak kullanmak, hepimiz ve dünya kaynakları için faydalı olacaktır. Bu inançla, bu lezzetleri teknolojiye ve yeniliklere özünü kaybetmeden uyarlamak ve global mutfak dünyasında yerlerini almalarını sağlamak adına çalışmalarımız devam ediyor. Örneğin, biber ve patlıcanın aynı yemeklerde kullanıldığı, Türk lezzetleri... Bugün bilimsel olarak da açıklanıyor ki, patlıcan ve biberde bulunan iki farklı antioksidanın etkileşime girerek birbirlerinin güçlerini arttırıyor. Zaman içinde kültüre yerleşmesi ve bu tip bilgilerin nesilden nesile aktarılmasıyla bilgilerde, sebep unutulsa bile davranışın sonraki nesillere taşınması devam ediyor. Çünkü bu gıdaların beraberliği yemek kültürü ve gelenekleri oluşturur.” şeklinde konuştu.
 
Deniz Orhun Çin tecrübelerini 15 Eylül’de Zuchex 2018’de Korkmaz standındaki etkinlikte sevenleriyle de paylaşacak.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.