Türkiye’de geleneksel esnaf lokantalarının en özel noktaları nereler?
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 12.09.2018 14:22:56

Türkiye’de geleneksel esnaf lokantalarının en özel noktaları nereler?

Türk mutfağının en önemli temsilcilerinin başında geliyor esnaf lokantaları. Geleneksel lezzetlerimizin en doğru tekniklerle hazırlandığı bu mutfaklar geçmişten bugüne çeşitli tatlara olduğu gibi pek çok anıya da ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin her bölgesinde ünlü simaların, lezzet tutkunlarının ve sıcak ev yemeklerinden vazgeçemeyenlerin uğrak noktası olan esnaf lokantalarını ve en özel lezzetlerini sizler için derledik.
 
Kanaat Lokantası/İstanbul
1800’lerden beri Üsküdar’da, yer alan Kanaat Lokantası’nın menüsü Türk ve Osmanlı yemekleri ağırlıklı.  Çoban kavurması, patlıcan kebabı, Özbek pilavı gibi sıcak yemeklerin yanında bir de zeytinyağlılar bölümü bulunuyor. Menüde soğan dolması gibi nadide tatlar dikkat çekiyor.
 
Hünkâr/İstanbul
Türk mutfağının en önemli lokantalarından Hünkâr, 1950’lerden günümüze sürdürdüğü geleneksel mutfak misyonuyla ulusal ve uluslararası şef restoranı olarak hizmet vermeye devam ediyor. Geleneksel lezzetleriyle damaklarda iz bırakan Hünkâr, misafirlerine vegan bir menü de sunuyor.
 
Bolu Et Lokantası/İstanbul
Bolu Et Lokantası, Beşiktaş’ın en sevilen esnaf lokantaları arasında gösteriliyor. Her daim güler yüzle karşılanan müdavimler ve lezzet keşifçileri, leziz et yemeklerinin yanı sıra Bolu Et Lokantası’nda; çorba, pilav ve pide çeşitleriyle de gönülleri fethediyor. En sevilen lezzetler arasında ise Karadeniz usulü et kavurması, tavuk Macar’ı ve döner başı çekiyor.
 
Yanyalı Fehmi Lokantası/ İstanbul
Kadıköy Balık Pazarı’na çıkan sokağın başında üç katlı bir binada hizmet veren Yanyalı Fehmi Lokantası’nın menüsü Osmanlı mutfağı ağırlıklı. Lokantanın en önemli özelliği ise günde 100 çeşidin üzerinde yemek sunması. Paşa kebabı, elbasan tava, papaz yahnisi, etli yaprak sarma bu yemeklerden birkaçı…
 
Aşçı Bacaksız/ Afyon
Aşçı Bacaksız, 1938 yılından bu yana Türk mutfağının sevilen lezzetlerini misafirleriyle buluşturuyor. Dördüncü kuşak temsilcisi Ahmet Usta, tarafından yönetilen lokantada, kebap ve tatlı sunuluyor. Kebap, Afyon’da yetiştirilen kuzu etlerinden hazırlanıyor. Tatlı olarak ise damakları ekmek kadayıfı ile şenlendiriyor.
 
Pandeli Lokantası/İstanbul
Amerikan Food&Wine dergisinin dünyanın 40 ayrı kentindeki en iyi restoran listesinde gösterdiği, 2007’de gidilmesi gereken yerler arasında tavsiye ettiği Pandeli Lokantası, muhteşem İznik çinileriyle bezeli duvarları, bembeyaz örtüleri, eşsiz manzarası ve Türk mutfağından özgün yemekler ile bir İstanbul klasiği adeta.
 
Liman Lokantası/Rize
Gelenekselliği ve köklü geçmişi ile Rize’nin meşhur Liman Lokantası, topraklarının zenginliğini lezzete çeviren temsilcilerden. Yöresel lezzetler, pide çeşitleri, döner ve kavurma Liman Lokantası’nın alametifarikaları. Günde 150 ile 200 kilo civarında takılan döner, kuzu döş ve dana etinden hazırlanıyor.
 
Hatay Sultan Sofrası / Antakya
1990 yılında taş bir konakta kurulan Hatay Sultan Sofrası, geçmişten geleceğe uzanan kültürel yolculukta vazgeçilmez bir köprü niteliğiyle hizmet veriyor. Annelerin hünerli elleriyle yarattığı damak zevkine eşdeğer bir tat sunmayı hedefleyen lokantada yöresel kahvaltı, yöresel tatlı çeşitleri, ızgara, döner, pilav ve sulu yemek çeşitleri bulunuyor.
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.