Dünyaca ünlü meze şefleri Antalya’da
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 10.10.2018 11:32:00

Dünyaca ünlü meze şefleri Antalya’da

Akdeniz’in gözbebeği Antalya, 12-13 Ekim tarihlerinde dünyada bir ilk olarak gösterilen 2. Uluslararası Meze Festivali’ne bir kez daha ev sahipliği yapıyor. Şehrin muhteşem manzarasını kucaklayan Akra Otel, festival süresince yerli ve yabancı lezzet müdavimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Dünyaca ünlü meze şefleri festival öncesinde Antalya’nın gastronomi kültürünü yakından incelemek üzere bir araya geldi.

Gastronomide önemli bir yeri olan meze kültürü, 12-13 Ekim tarihlerinde Akra Otel’de görkemli bir festivalle tanıtılacak. Türkiye’den ve yurtdışından yoğun katılımla gerçekleşecek festival; Ortadoğu, Asya, Avrupa ve Türkiye’den en iyi 18 şefi bir araya getirerek dünyaca ünlü mezeleri, uzman şeflerin eşsiz sunumlarıyla Antalya’da gastronomi meraklılarıyla buluşturacak.
 
Antalya dünyaca ünlü şefleri ağırlıyor
Dünyaca ünlü şefler; İspanya’dan Ruben Arnanz, Lübnan’dan Joe Barza, Suriye’den Mohamad Orfali, Girona’dan Pere Planaguma ile Prin Polsuk, Fas’tan Marouane Bouhmidi, Mısır’dan Mostafa Seif, Ürdün’den Johnny Groic festivalde birbirinden farklı mezeleri sunacaklar.
 
12-13 Ekim tarihlerinde Akra Otel’de gerçekleşecek 2. Uluslararası Meze Festivali’ne Türkiye’yi temsilen katılacak isimler arasında yer alan Doğa Çitçi, Erhan Görücüoğlu, Umut Karakuş ve Volkan Bekit ile Savaş İrlan kendilerine özgü dokunuşlarla hazırlayacakları mezeleri lezzet tutkunları ile buluşturacaklar. Diğer yandan Serkan Güzelçoban ve Maria Ekmekçi de festivale katılacak isimler arasında yerini alıyor. 
 
Festival öncesi düzenlenecek workshop ile meze tarifleri paylaşılacak
12 Ekim Cuma günü şeflerin sunumlarıyla gerçekleşecek workshopa katılan misafirler festival öncesi meze yapımı ve sunumuyla ilgili önemli bilgiler edinecek.
 
Usta ellerden çıkan festival
Gastronomi tarihi uzmanı ve uzman şef Vedat Başaran, önemli gastronomi etkinlikleri ile adından sıkça söz ettiren gastronomi elçisi organizatör Gökmen Sözen ve Barut Otelleri’nin gastronomi yüzü Şef Tolga Atalay’ın katkıları ve organizasyonu ile gelişen 2. Uluslararası Meze Festivali gastronomiye verdiği değeri bir kez daha festival katılımcılarına aktaracak.


Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.