Güneydoğu’nun seçkin lezzetleri Kaşıbeyaz’da
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 09.11.2018 09:42:50

Güneydoğu’nun seçkin lezzetleri Kaşıbeyaz’da

Güneydoğu mutfağının başarılı temsilcilerinden Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, özel tatlarıyla misafirlerinin damaklarında iz bırakıyor. Kaşıbeyaz, kebap çeşitlerinden kahvaltıya, et çeşitlerinden tatlı çeşitlerine kadar seçkin lezzetleri, 40 yılı aşkın süredir sunmaya devam ediyor. Kaşıbeyaz’ı ve özel lezzetlerini Kaşıbeyaz Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Kaşıbeyaz’dan dinledik.

1974 yılından bu yana İstanbulluları gerçek kebap lezzetiyle buluşturan Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, ilk et restoranını Aksaray’da açıyor. Ardından 1987’den bu yana Florya’da hizmet vermeyi sürdüren lezzet ustası Kaşıbeyaz Lezzet Grubu’nun bünyesinde Kaşıbeyaz Florya, Kaşıbeyaz Akvaryum, Watergarden Kaşıbeyaz Ataşehir, Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus, Kaşıbeyaz Vadistanbul, Gala Kaşıbeyaz, AOÇ Kaşıbeyaz Ankara’da Güneydoğu mutfağının en özel tatlarını misafirlerine sunuyor. Kaşıbeyaz Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Kaşıbeyaz, verdikleri hizmet hakkında şu bilgileri aktarıyor: “Güneydoğu mutfağı ve kebap denilince ilk akla gelen marka olarak kendimizi sürekli yenilemeye devam ediyoruz. Örneğin yakın zamanda Florya’daki restoranımızı yeniledik. Türk mutfağının özellikle de kış mevsiminin olmazsa olmazı çorbalar, restoranlarımızdaki yerini almaya başladı. Günün her saati nefis bir kebap lezzeti öncesinde sıcak bir başlangıç yapmak isteyenleri bekliyoruz.”


 
“Şifa kaynağı paça çorbası, beyran ve lebeniye çorbası ile fark yaratıyoruz”
Kaşıbeyaz Lezzet Grubu; patlıcan kebabından domates kebabına, sebzeli kebaptan fıstıklı kebaba kadar mevsimine göre birbirinden farklı kebap çeşitlerinden oluşan geniş bir menü sunuyor. Bunun yanı sıra özellikle grip, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı koruyucu etkisiyle bilinen çorbaların en leziz, en yöresel hallerini Kaşıbeyaz Lezzet Grubu’nun yeni kış menüsüyle tadabilmek mümkün. Murat Kaşıbeyaz, çorbaları hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Özel olarak kaynatılan kemik suyundan yapılan yöresel çorbalarla bu kış hastalıklara savaş açabilirsiniz. Çorbaların içerisinde kullanılan bakliyatların hepsi Gaziantep’ten özel olarak getirtiliyor. Yenilenen kış menüsünde; çok tercih edilen şifa kaynağı paça çorbası, müdavimlerinin sabahları bile tercih ettiği beyran ve lebeniye çorbası fark yaratıyor. Güneydoğu mutfağının vazgeçilmezi yuvalama, değişmeyen klasikler mercimek, ezogelin ve analı kızlı çorbasını da isteyenler diledikleri zaman tadına bakabilirler.”

Kahvaltıda yok yok!
Pazar kahvaltısını lezzet şölenine dönüştürmek isteyenler azımsanmayacak bir kitleyi oluşturuyor. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kahvaltı, pek çok lezzeti tek bir öğünde buluşturabiliyor. Kaşıbeyaz Lezzet Grubu’nda ise özel bir açık büfe hizmeti sunuluyor. Kaşıbeyaz, kahvaltıları hakkında şu bilgileri veriyor: “Klasik kahvaltılıkların yanında nohut dürümü, beyran çorbası gibi Antep’in yöresel lezzetlerine sıcacık simit, poğaça, açma gibi hamur işleri eşlik ediyor. Sağlığını düşünenler için ise kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, ceviz gibi sağlıklı kuruyemişler de unutulmadı!” Kaşıbeyaz’da tatlıdan vazgeçemeyen ve kahvaltı keyfini güzel bir tatlıyla sonlandırmak isteyenler için de özel olarak yapılan Antep’in incilerinden katmer ve baklava kahvaltı keyfini daha doyumsuz hale getiriyor. Kaşıbeyaz, sözlerini şöyle noktalıyor: “Siz pazar kahvaltısının keyfini çıkarırken çocuklarınız da ablaların gözetimi altında bahçedeki ya da içerideki oyun alanlarının tadını çıkarabilirler.”


Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.