Mutfakların kurtarıcısı Rational, yenilikçi ürünleriyle fark yaratmaya devam ediyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 11.02.2019 10:15:44

Mutfakların kurtarıcısı Rational, yenilikçi ürünleriyle fark yaratmaya devam ediyor

Geliştirdiği buharlı kombi fırınları ile pek çok mutfağın vazgeçilmez bir parçası halini alan Rational, bugün pazarda 750 binin üzerinde üniteyle hizmet veriyor. Yenilikçi bakış açısıyla sektöre yön veren firma, fırınları için sürekli olarak geliştirdiği yenilikleri ile adından söz ettiriyor. Rational’i ve son dönem yeniliklerini Rational Kurumsal Şefi Melih Kümbüloğlu, Patisserie by Foodinlife okurları için anlatıyor.

Bilgisayar mühendisi olan Melih Kümbüloğlu, şeflik kariyerinin temellerini yurt dışında, cruise gemileri ve büyük catering firmalarının mutfaklarında atıyor. Yurt dışı deneyimlerinin ardından Türk Hava Yolları’nda catering ve toplu üretim başlıkları altında çalışmalar yapan Kümbüloğlu, bugün kariyerine Rational Türkiye’nin kurumsal şefi olarak devam ediyor. Rational’i bize daha yakından tanıtan başarılı şef, sözlerine şöyle başlıyor: “Rational 1973 yılında kurulmuş bir Alman fırın markası. Buharlı kombi fırını icat eden firma olarak anılıyor. 1960’lardan beri kullandığımız kuru hava teknolojisini buharlı pişirme tekniğiyle birleştiren firma. Sektörde yüzde 54’lük bir Pazar payına sahibiz. Dünyada satılan her iki buharlı kombiden biri Rational. Rational’in kullandığı buharlı kombi fırınların ismi Self Cooking Center. Bu 5 duyuya sahip bir fırın anlamına geliyor. Rational fırınlarında pişirme yaparken alışılagelmişin dışında sonuç söyleyerek pişirme yapılıyor. İçerisine yerleştirdiğiniz ürünü Rational tanır ve biz sadece almak istediğimiz sonucu söyleriz. Dışı bu kadar kızarsın, için bu kadar pişsin gibi… Fırın kendi tepsi sayısına göre ve kullanılan ürünün türüne göre dereceyi ve dakikayı ayarlıyor ve bize her defasında aynı standartta ürün sunar.”

 

“Rational çok farklı pişirme yöntemlerine sahip”

Rational fırınları yağsız kızartmalar, tencere yemekleri, ızgara yapabiliyor, banket ve toplu servislerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra pastane ürün gruplarında da önemli sonuçlar vaat ediyor. Kümbüloğlu, Ratinal’in pişirme özelliklerini şöyle anlatıyor: “Özellikle pastane grubunda; bir dolu, bir boş yapmak gerekiyor. Yani fırın raflarının aralarını açmak gerekiyor ki ürünler yeteri kadar ısıya maruz kalsın ve her biri eşit bir şekilde kızarabilsin. Rational’de HiDencityControl sistemi var. Aslında fırının içerisinde tepsileri değil, havayı çeviriyoruz. Rational bu sistemle bu işlemi akıllı olarak yapıyor. Bütün tepsilerin eşit bir şekilde ısı almasını ve ürünlerin eşit bir şekilde pişmesini sağlıyor." HiDencityControl sayesinde aynı zamanda aynı boylarda başka bir fırına göre iki kat daha hızlı üretim yapılabildiğini açıklayan Kümbüloğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Rational’in bütün rafları aynı miktarda doldurulabiliyor. Bunun dışında yeni bir özelliğimiz daha var artık. ConnectedCooking hem şeflerin reçetelerini paylaşıp birbirlerinden ilham aldıkları bir portal hem de fırınlarınızı uzaktan kontrol edebilme imkânı sunan bir uygulama. Fırına doğrudan internet bağlantısı ile ağa bağlanıyor, ister cep telefonu isterseniz bilgisayar üzerinden ünitenizde ne piştiğini veya bakım durumunu kontrol edebiliyorsunuz.”

 

“Rational aynı zamanda bir mayalandıra kabini sunuyor”

Rational’in pastane ürünlerini önce mayalandırdığını ardından otomatik olarak pişirmeye aldığını belirten Kümbüloğlu, bu konuyu ise şöyle detaylandırıyor: “Öncelikle yerden tasarruf sağlıyor aynı zamanda bu mayalandırma işlemini yaparken ürünlerin başka bir kabinden alınırken dışarıdaki havaya maruz kalmasını engelliyor. Donuk ürünlerde de oldukça başarılı sonuçlar sunuyor. Konveksiyonlu fırınlarda -18’den çıkardığınız ürünlerin öncelikle çözülmesi gerekiyor. Ancak Rational’in yüksek buhar gücü sayesinde donuk ürünleri doğrudan fırına

atabiliyoruz. Böylelikle çözülmesi için ayrıca bir zaman harcanmıyor aynı sürede hem çözüyor hem de pişirebiliyoruz. Pastane grubunda hem donuk ürünlerde hem de baklava gibi geleneksel tatlarımızda sunduğumuz en büyük avantajımız ful yükleme. Bütün tepsiler aynı anda pişirme işlemi için kullanılabiliyor. Böylelikle üretim iki katına çıkıyor.”

 

“Rational şef hattı ile 7/24 hizmet sunuyor”

Fırını satın aldıktan sonra Rational ekibinden bir şef, sizinle birlikte mutfağa giriyor ve sizinle birlikte çalışmaya başlıyor. Hem kendi ürünlerinizi reçeteleriyle beraber fırına kaydediyor, hem de mutfak ekibinizi ücretsiz olarak eğitiyor. Fırınların üzerinde uzman şef hattına ait bir numara bulunuyor ve bu numaradan 7/24 destek sağlanıyor. Kümbüloğlu, son olarak bu hizmet hakkında şu bilgileri veriyor: “Rational şefleri pişirmeyle ilgili sorun yaşadığınız her konuda size yardımcı oluyor. Teknik servise ihtiyacınız varsa da sizi yönlendiriyor. Üretim kısmında anında çözüm sunmak gerekiyor. Rational’in danışman şef hattıyla doğru yönlendirmelerle hızlı çözüme kavuşmalarını sağlıyoruz.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.