Dondurma ve kahvenin derin tutkusu: Yasemin & Tuncel
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 19.02.2019 10:27:07

Dondurma ve kahvenin derin tutkusu: Yasemin & Tuncel

Yasemin & Tuncel, kahve ve dondurma meraklısı çiftin kendi deneyimlerini ve tat profillerini misafirlerinin beğenisine sunma isteği üzerine hayata geçiriliyor. Mekân, Göktürk’te dondurma, kahve ve bakery ürünlerinin en taze ve kaliteli örneğini sunuyor. Bu şirin mekânı sahibi Yasemin Toprak’tan dinliyoruz.

Yasemin & Tuncel, Göktürk’te butik mekânlar arasında kendine has tarzıyla öne çıkıyor. Mekânda üretim her gün sıfırdan başlıyor. Dondurmalarda meyveler mutlaka mevsiminde kullanılıyor. Yasemin Tuncel üretim süreçlerinden bahsederek, “Sabah saat 07:00’de mutfak açılır, fırın ısıtılır. Dondurma için hangi tatlar yapılacağına karar verilir, yeni bir tat istiyorsak genelde onu deneriz. Meyvelerde ise mutlaka mevsiminde olanlar kullanılır” diyor.
 
“Ürünlerde daha teknik ayrıntılara girebiliyoruz”
Mekân ismini sahipleri Yasemin Toprak ve Tuncel Toprak çiftinden alıyor. Kahve ve dondurma yapımına merak salan çift daha eğitimli tüketiciler olma adına dondurma üretim ve kahve eğitimlerine katılıyor ve öğrendikçe iyi ve kötü ürün arasındaki farkları daha objektif görebilmeyi başarıyor. “Aldığımız eğitimlerle artık iyi, kötü ve sıradan sıfatlarını kullanmıyorduk” diyen Tuncel, “Ürünlerde daha teknik ayrıntılara girebiliyorduk. Örneğin, artık bir dondurmanın denemeden yani renginden tat yoğunluğunu tahmin etmeye çalışıyorduk. İstediğimiz dondurmayı bulamayınca da ‘Kendi istediğimizi nasıl yaparız?’ sorusunu yanıtlayabilmek için ileri eğitimler aldık. Sanırım bir süre sonra, yediğimiz dondurmaları, içtiğimiz kahveleri eleştirmektense neden kendimiz yapmıyoruz sorusu bizi burayı açmaya mecbur etti” açıklamalarında bulunuyor.
“Dondurma, kahve ve bakery ürünleri üzerine hizmet veriyoruz”
Çift mekân konseptlerini, “Nasıl bir yere gitmek isterdik?” sorusuna cevap arayarak yaratıyor. Dekorasyonun, ürünlerin neler olacağını kendileri belirliyor, kendi zevklerine göre tasarlıyor. Yasemin Toprak, ürünlerinden ve en çok tercih edilen lezzetlerinden şöyle söz ediyor: “Ürün gamımız sadedir. Bizim ne üzerine hizmet verdiğimizi mekâna girer girmez anlarsınız. Sadece dondurma, kahve ve bakery ürünleri üzerine hizmet veriyoruz. Aslında bizde neyin olmadığı daha keskindir. İmza ürünlerimiz ve en çok tercih edilen ürünlerimiz arasında ise affogato, yanık süt ve İsveç çöreği yer alıyor” diyor.
 
“İşimizden bugünkü gibi zevk almak dışında hedefimiz yok”
Ürün tedariği ve malzeme seçimi konusunda oldukça titiz bir çalışma yürüttüklerine değinen Toprak, “Meyvelerimizi ya pazardan ya da tanıdığımız çiftçilerden alıyoruz. Tabii ki ananas, vanilya çubuğu gibi bazı ithal ürünlerimiz de oluyor” ifadelerine yer veriyor. “İşimizden bugünkü gibi zevk almak dışında hedefimiz yok” diyen Toprak sözlerine şöyle son veriyor: “Kendimizi sürekli geliştirmeye çalışıyoruz, bazen çok satan bir ürünü uzun süre çıkarmıyoruz ki yerine yeni bir şey koymaya mecbur kalalım. Şubeleşme ve büyüme anlamında şu an aldığımız bir karar yok. Son olarak patisserie sektöründe ‘çeşidi azalt ama derinleş’ trendinin hakim olması gerektiğini düşünüyorum.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.