Vakko Patisserie Petit Four lezzetlerinde şıklık ve zarafet bir arada
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 23.02.2019 12:38:25

Vakko Patisserie Petit Four lezzetlerinde şıklık ve zarafet bir arada

Fransız pastacılığının en iyileri ile Vakko’nun buluşmasından doğan Vakko Patisserie Petit Four, zarif tasarımları ve lezzetleri ile kısa sürede misafirlerinin kalplerinde taht kurdu. Vakko Patisserie’nin lezzet sırlarını ve yeni yıl lezzetlerini danışman, Fransa’da gastronomi alanında verilen ve tüm dünyada mükemmellik göstergesi olarak kabul edilen “Meilleur Ouvrier de France Patissier” (MOF) unvanının sahibi Philippe Chatelain ve Pasta Şefi Ghislain Gaile’den dinledik.

Çikolatasıyla hem damaklarda hem hafızalarda iz bırakan Vakko, patisserie ürünleriyle de adından sıkça söz ettiriyor. Fransız lezzetlerinin ağırlıklı olduğu ve Vakko şıklığının lezzetlere yansıtıldığı Vakko Patisserie Petit Four’un eşsiz reçeteleri Philippe Chatelain (MOF) Vakko Patisserie Danışmanı ve Patisserie Şefi Ghislain Gaile’e emanet. Biz de benzersiz Vakko deneyiminin ardında yatan sırları ve yeni lezzetleri şeflerden dinledik.

Şef Ghislain Gaile, 4 kuşak pastaneci bir aileden geliyor. Seyahat ederek, Michel belin a Albi, Philippe Parc Mof a Avignon, Paris’teki 2 Michelin yıldızlı Restaurant Goumard Prunier gibi prestijli yerlerde işin temelini öğreniyor. Bu yedi yıllık sürecin ardından yurt dışında lüks bir otelde yöneticilik teklifi alıyor. Son 23 yıldır ise öğrenmek ve kültürel olarak kendini zenginleştirmeye devam etmek için dünyayı geziyor, aynı zamanda da bilgi ve deneyimlerini de paylaşıyor.

Philippe Chatelain de tıpkı Gaile gibi pastaneci bir ailenin çocuğu. Zaten pasta şefi olan babası kendisine bu işi yapma arzusu ve tutkusu aşılıyor ve şef babasının izinden gidiyor. Chatelain, “Hangi mesleğin eğitimini alırsanız alın, başarı için saygı ve özen şarttır” diyor.

“Vakko’nun mükemmel yaşam tarzını, bizler de mutfağa yansıtıyoruz”
Vakko Patisserie’nin temel konseptlerinin şık ve zarif sunumlara dayandığını belirten Ghislain Gaile, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Temel konseptimiz; Vakko dostlarına Fransız pastacılığının lezzetlerini en zarif ve şık şekilde sunmak. Onların beklentilerini bu alanda da aynı mükemmel tavrımızla karşılamaya çalışıyoruz.” Chatelain ise “Vakko’nun sunduğu alışılagelmiş ve mükemmel yaşam tarzını, bizler de mutfakta yaratarak, dostlarımızı yenilikçi ve sıra dışı lezzetlerle buluşturuyoruz” diyor.

Fransız pastacılığından klasik lezzetler
Menünün birçok farklı kategori ve onun farklı seçeneklerinden oluştuğunu belirten Ghislain Gaile, “Les secs grubumuz pasta yerine daha hafif lezzetler tercih eden dostlarımız için muzlu gâteaux de voyage, havuçlu gâteaux de voyage, vanilya çikolatalı gâteaux de voyage, yaban mersinli gâteaux de voyage, brownie, pain d’epices (baharatlı ekmekler), madeleines’ten oluşuyor’’ diyor. Şef, individuels ve entremets çeşitlerini şöyle anlatıyor: “Fransız pastacılığının klasik lezzetlerinden olan milles feuilles ve eklerlerin yanı sıra yeni akımın simgeleri haline gelmiş rouge fraise, cheesecake a la mangue ve choco vanille’leri Vakko yorumuyla beğenilere sunuyoruz.” Kayısı, şeftali, armut ve çilek alternatifleriyle gevrek tart hamurunun badem kreması ile buluşmasının yanı sıra elma ve kayısı seçenekleriyle de les bandes feuilletées sunuluyor. Klasik tatlar minyatür seçimleriyle de misafirlerin beğenisini kazanıyor. Tüm dondurma ve sorbelerin özenle seçilmiş meyve ve malzemelerle ev yapımı olarak hazırlanıyor. 12 çeşit macaronun ise her biri gerek meyve gerek ganaj seçimleriyle hassasiyetle üretiliyor.

“Vakko’da çok hızlı dönüşüm geçirme şansına sahibiz”
Üretim kalitesinin ve tutarlılığının sürekli halde sağlanabilmesi ve kontrol edilebilmesi için son teknoloji ekipmanlardan oluşan merkezi bir laboratuvar oluşturduklarını söyleyen Gaile, “İlkelerim disipline, ürüne duyulan saygıya, işin hijyenine duyulan saygıya, takım ruhuna, en başta organize olmaya ve babamın söylediği ‘Organize olmak işi bitirmenin yarısıdır’ sözüne dayanıyor diyor. Chatelain ise üretim için know-how’a (savoir-faire) özen gösteren bir personeller olduğunu dile getiriyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Aynı zamanda Vakko’da çok hızlı bir dönüşüm geçirme şansına sahibiz. Başlangıçta 150 m²’lik bir laboratuvarımız ve çeşitli mağazaların açılmasını takiben şirketimiz 1000 m²’lik pasta ve çikolata laboratuvarını genişletmek için hiç tereddüt etmedi.”

“Buche de Noel çeşitleri ile 2018’i uğurluyoruz”
Philippe Chatelain, yeni yıla özel lezzetlerini ise şöyle anlatıyor: “Hafif vanilyalı krema ile rulo yapılmış frambuaz marmeladı ve limon kremalı pasta Buche Framboise Citron. Rom ile ıslatılmış bademli bisküviye eşlik eden mandalina lezzeti ile zenginleştirilmiş hafif kestane kremalı pasta Buche Mont Blanc. Limon rendeli peynir kremasının egzotik mango ve çarkıfelek meyvesi ile hazırlanan Buche Mangue Cheesecake. Kahveli ve bademli nougatine’li Buche Classique. 5 farklı baharat lezzet eşliğinde bitter karaib çikolatalı mus ve sütlü çikolatalı Buche 2 Chocolats çeşitler arasında yer alıyor. Vakko’ya özel olarak hazırlanan bademli çikolatalı bisküvili pastanın, üzüm romu ile birleşmesi ile oluşan Buche Vakko.” Ayrıca kuru meyveli klasik İtalyan keki Panettone, bademli ve kuru meyveli Alman ekmeği Stollen ve Fransa’ya özgü bir lezzet olan ballı ve baharatlı kek Pain d’epices ile çeşitlilik yaratılıyor. Yeni yıl ritüelini gerek vitrinleriyle gerek ürünleriyle ve hediye seçenekleriyle en samimi şekilde hissettiren Vakko, farklı kültürlerin yeni yıla özel lezzetlerini bir araya getirerek keyifli bir yeni yıl deneyimini patisserie alanında da sunuyor.

“Öncelikli hedefimiz Fransız lezzetlerini Türk damak zevkine uyarlamak”
Başarılı şefler, Vakko Patisserie Petit Four’un geleceğe yönelik planlarını ise şöyle açıklıyorlar: “İlk hedefimiz Fransız pastacılık kültürünün farklı lezzetlerinin Türk damak zevkine göre benimsetmek ve bu lezzetleri yaymak. Bunu sadece ürünlerle değil, ağırladığımız ortamdaki dekorasyon ve Fransız chansonlarıyla da bambaşka bir ortamda hitap etmek. Bu deneyimi mümkün olduğu kadar kolay yaymak için de yeni lokasyonlarda bulunmayı hedefliyoruz.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.