Tipik bir Fransız bistrosu: La Coupole
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 23.02.2019 12:46:33

Tipik bir Fransız bistrosu: La Coupole

La Coupole, 1927 yılından bu yana Paris tarihinde bir sembol oluyor. Montparnasse semtinin efsanevi adresi olan brasserie, açılışından bu yana; sanatçıların, ünlülerin ve politikacıların her zaman buluşma noktası. İkonik bir art deco brasserie örneği olan La Coupole, 92 yıldır klasik lezzetlerini misafirleriyle buluşturuyor.

1927 yılında Ernest Fraux ve René Lafon tarafından hayata geçirilen La Coupole, kısa sürede büyük bir başarıya imza atıyor. Bir art deco örneği olan brasserie, 14’üncü yüzyıldan kalma, Paris’in en büyük fabrikalarından birinde inşa ediliyor. Bin metrekarelik alanı, 33 sütunu ve geniş yemek salonu ile dünyanın dört bir yanından misafirleri kendine çekiyor.

Klasikler ilk günkü lezzetini koruyor
La Coupole, gelenek ve modernite arasında zengin bir menü sunuyor. Grenoble stili et, gerçek biberli biftek ve deniz mahsuller ile Paris brasserie’lerinden muhteşem lezzetler sunuyor. Yıllardır klasiklerinden vazgeçmeyen brasserie; pırasa, mimoza yumurtaları, yarı pişmiş ördek ve kaz ciğeri, mevsim turşusu, parmesan kreması, tereyağında kızartılmış Amerikan istakozları, kızarmış morina, iyi pişmiş etleri ile gelenlere klasikleri yeniden keşfetme imkânı sunuyor. 1927 yılından bu yana özel araba ve garsonların görkemli kostümlerle servis ettiği ünlü Hint kuzu körisi ise hâlâ ilk günkü lezzetini koruyor.

Günün tüm ihtiyacını karşılıyor
Yüksek tavanlar ve papyonlu garsonlar mekânın tarihi çekiciliğinin adeta simgesi halinde. Tarihi bir yapıda inşa edilen brasserie’nin ana salonunda sanatçılar tarafından imzalanan sütunlar büyüleyici bir etki yaratıyor. Louis Derbré’nin ana salonun ortasında yer alan heykeli, mozaik zemini ve danslar ise akşam yemeğine canlılık katıyor. La Coupole; kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, yaratıcı kokteylleri ve Amerikan barı ile günün tüm ihtiyacına karşılık veriyor.

Paris’in en gözde bistrosu
Paris’teki en iyi bistrolardan biri olan La Coupole, 20. yüzyıl boyunca sol bank aydınlarının her daim en sevdiği uğrak yerlerden biri oldu. Simone de Beauvoir, Salvador Dali, Albert Camus, Edith Piaf, Pablo Picasso ve Henri Matisse gibi ünlü Fransız isimler La Coupole’de bir araya geldi. Brasserie aynı zamanda ihtişamı ile 80’li yıllarda Sophie Marceau ile birlikte La Boum filmine de konu oldu. Yıllar içinde el değiştiren brasserie, 2017 yılında Bertrand Grubu tarafından satın alındı. 

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.