Türkiye’nin kuruyemişleri Alsogelato çatısı altında gelato’ya lezzet katacak
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 20.03.2019 18:14:07

Türkiye’nin kuruyemişleri Alsogelato çatısı altında gelato’ya lezzet katacak

Fıstık diyarı Gaziantep’te doğan bir marka. Girişimci Osman M.Bahadır tarafından kurulan marka, gelato pazarına sunulan paste (püre) ile fark yaratmaya hazırlanıyor. Alsogelato’nun kuruluş hikayesini ve ürün detaylarını Bahadır ile konuştuk

Gaziantep’te kurduğu Fıstık İçi ve Alsogelato markaları ile Türk fıstığına hem yerel hem de global dünyada katma değer sağlamayı amaçlayan Osman Bahadır, Türkiye’de yetişen en iyi kuruyemişlerle gıda sektörü için yeni ürünler geliştiriyor. Gaziantepli olan Bahadır ile öncelikle kariyer sürecini konuşuyoruz: “Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. 30 yıllık profesyonel hayat deneyimim var. Pınar Süt ve Tahsildaroğlu gibi firmalarda uzun yıllar yöneticilik yaptım.”

Son 6 yıldır Gaziantep’te fıstık sektörüne giriş yapan Bahadır, firması hakkında şu bilgileri aktarıyor: “İlk üç yıl Gaziantep’te önemli bir çikolata üreticisinin fıstık tedarikçisi bir firmada genel müdürlük yaptım. Daha sonra kendi makinelerimi alarak üretim yapmaya başladım. Fıstık İçi Gıda’yı kurdum. Gelen talepler doğrultusunda püre yapmaya başladık. Bu püreleri özellikle macaron’cular tercih ediyordu. Geçtiğimiz yıl birkaç gelato markası da ürünümü talep etti. İtalya’da araştırma yaptım. Dünyada iki-üç pazar lideri var. Türkiye’de ise bir eşdeğeri yok. Biz imkanlarımız el verdiği kadarıyla bu ürünü en iyi şekilde üretmeye çalışıyoruz. Üretim parkımızı yerli ve ithal makinelerden oluşturduk.

“Öncelikli hedef kitlemiz gelatocular”
Asıl hedef kitlelerini gelato’cuların oluşturduğunu belirten Bahadır, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Türkiye’de bu işi başarıyla yapan birçok müşterimiz var. Bizi tercih etmelerindeki en büyük nedenlerden biri; fırına girdiği zaman rengi bozulmayan bir fıstık türünden üretiyor olmamız. Dünyanın en iyi kuruyemişi Türkiye’de üretiliyor. Türk pazarına yeni bir ürün kazandırdık. Alsogelato ürünleri ile kısa sürede başta gelato sektörü olmak üzere patisserie dünyasında da ses getirdik. Antep fıstığının yanı sıra ceviz, badem, yer fıstığı ve fındık da ürünlerimize lezzet katan kuruyemişler arasında. Osmaniye’den yer fıstığı, Datça’dan badem, Giresun’dan fındık ve in kaliteli yerli ceviz kullanıyoruz.” Gelato sektörünün yanı sıra baklavacılara boz iç fıstık ve et fabrikalarına jambon ve salam için soyulmuş fıstık ürettiklerini belirten Bahadır: "Kurumsal pek çok marka için de süslemelik toz fıstık üretmekteyiz" diyor.

“Hedefimiz markamızı ihracat yapılabilir hale getirmek”
Mart ayıyla birlikte Umman, Dubai ve Abudabi’ye palet bazlı satışlara başlayacaklarını açıklayan Bahadır, geleceğe yönelik hedeflerini şöyle anlatıyor: “Gaziantep’te başlayan maceramıza üretimimizi İstanbul’a taşıyarak devam etmek istiyoruz. İthal ürünlerin Türkiye’de sahip olduğu boşluğu dolduracak bir firmayız. Dünyanın en kaliteli dondurması gelatodur. Hammadesi de kaliteli olmalı ki son kullanıcı firmayı devamlı tercih edebilsin. Biz de Türkiye’deki en iyi hammadde ile ürünler geliştirerek müşterilerimize sunuyoruz.” Bu yıl markalarının tanıtımına yoğunlaşacaklarını açıklayan Bahadır, sözlerini şöyle noktalıyor: “Önemli olan üretim, reçete ve ambalajı tutturmaktı. Biz bu konularda başarılı olduk. Doğru noktalara odaklanarak, doğru yatırımlar yapmaya çalışıyorum. Dünya genelinde gelato sektörüne hammadde üreten bir firma olmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda gerek Türkiye’de gerek yurt dışındaki fuarları yakından takip ederek markamızın duyulmasına katkı sağlıyoruz.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.