Doğa ile iç içe bir lezzet durağı: Delicious
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 23.04.2019 09:36:58

Doğa ile iç içe bir lezzet durağı: Delicious

Aynı çatı altında kafe, restoran ve catering hizmetlerinin bir arada toplandığı Delicious, dünya mutfağından en leziz seçkileri, tabiatın ortasında çok keyifli bir konumda sunuyor.

İstanbul’un doğa ile en iç içe yaşanıldığı semtlerinden birisi, Kemerburgaz. Temiz havası ile kentin içinde köy hayatını sunan bölge, konsept mekânları ile de dikkat çekiyor. 2008 yılında açılan Delicious, günün her saatinde servis ettiği farklı öğün seçeneklerinin yanı sıra, etkinliklere catering hizmeti de sağlayan özel bir işletme. Mekânın sahibi ve mutfağındaki isim ise 30 yıllık mesleki tecrübesi ile Şef Durmuş Doğan. Kariyerine Martı Tatil Köyü’nde başlayan Doğan, sırasıyla Jandarma Genel Komutanlığı, Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar, Euro Plaza, House Cafe, Mangerie ve Delicatessen’de görev almış ve son olarak da Delicious’ın mutfağının başında. 

Markayı sahiplenen müşteriler Delicious’ta güne başlarken, yöresel peynirler, soğuk et çeşitleri, ev yapımı reçeller gibi doğal lezzetlerin bulunduğu bir tepsi ile kahvaltı menüsü servis ediliyor. Öğle ve akşam yemeklerinde ise a la carte menüde bulunan dünya mutfağının en seçkin lezzetlerinin yanında, yerli ve yabancı oldukça zengin şarap seçenekleri bulabilmek mümkün. Ödüllü konseptinin önemli bir parçası olan catering hizmetinin yanı sıra, 08:00 – 24:00’e kadar hizmet veren Delicious’ta açık büfedeki tüm lezzetler kg ile ‘take away’ olarak da servis ediliyor. Yerli ve ithal ürünleri bir arada harmanlamayı sevdiğini söyleyen şef Durmuş Doğan, catering’in yanı sıra, günün her saatine farklı lezzet seçeneklerinin çıkarıldığı mutfakta, menü oluşturma sürecinde mevsimselliğin ön planda tutulduğuna dikkat çekiyor. “Misafirler burada ürünleri tadarken, aldıkları lezzetin onları geçmiş hayatlarındaki unuttukları mutlu bir ana götürmesini hayal ederim. Bu sayede markayı sahiplenip aile ortamında hissetmelerini arzuluyorum.”

Gelişen Türk mutfağında, doğallık ve lezzetin bir arada var olduğunun altını çizen şef Durmuş Doğan, Delicious’ta da bu ilkeyi izliyor. Gelecek için ise “Ekibimizin yeterlilik durumuna göre markamız adına doğru olduğuna inandığımız noktalarda şubeleşmeyi düşünüyoruz” diyen Doğan, yetişen genç şeflerin Türk mutfağını daha da ileri götüreceğini düşünüyor. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.