Rita Moda, Chef de Cuisine Bahtiyar Büyükduman:“RATIONAL fırınlarıyla her pişirme işleminde aynı kaliteyi yakalıyorum”
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 16.08.2019 11:52:17

Rita Moda, Chef de Cuisine Bahtiyar Büyükduman:“RATIONAL fırınlarıyla her pişirme işleminde aynı kaliteyi yakalıyorum”

Kendi çiftliklerinde ürettikleri sebze ve meyveleri kullanan ve menüdeki yemekleri günlük olarak taze hazırlayan, İlker Ayrık ve Sanem Ayrık tarafından hayata geçirilen Rita Moda, günün her saati menülerindeki yemekleri misafirleri için hazırlıyor. Moda ‘da şahane bir köşkte yer alan Rita kendini bistronomik olarak tanımlıyor. Chef de Cuisine Bahtiyar Büyükduman RATIONAL fırınını ise mutfağının kalbi olarak görüyor.

Rita’da Chef de Cuisine olarak görev yapan Bahtiyar Büyükduman yaklaşık üç aydır Executive Chef Barbaros Özoktar ile birlikte Rita’nın mutfağının başında. Konseptlerini “bistronomik” olarak tanımlarken, yerel malzemelerle hem Türk mutfağını hem de dünya mutfağını Rita’nın kimliğine uygun şekilde yorumladıklarını ifade eden Büyükduman şunları söylüyor: “Rita’da risotto da var farklı bir pişirme tekniği ile kadınbudu köfte de. Tam bir kalıba sokmak gerekirse “bistronomik” daha doğru bir kavram oluyor. Yani Fransız bistrosu da değil ama fine dining bir restoranda değil casual fine yani daha özenli tabaklar yaratıyoruz. Kendini anlatabilen ve geliştirebilen bir gastronomi anlayışımız var.”

“Tüm menüyü bütün gün sunuyoruz”

Geniş bir menüye sahip olan Rita’da vegan ve vejeteryan beslenenler de düşünülmüş. Öte yandan Rita Moda ‘ya ev sahipliği yapan köşkün verdiği fırsatlarla günün her saati misafirlerinin uzun zaman geçirdiğini söyleyen başarılı Şef:“Rita’da erken başlayıp geç biten bir kahvaltı menüsü, ve öğlen başlayan bir akşam menüsü sunuyoruz. Rita’ya özel hazırladığımız imza de lezzetlerimiz var. Sucuklu karidesimiz, enginar rostomuz, keller balığımız ve tabi ki yine ekibimizin farklı yorumu ile profiterolümüz imza lezzetlerimizden” diyor. En çok tercih edilen yemekler arasında şeffaf pembe domates çorbası, mantar pate, peynirli ızgara kabak, erikli deniz börülcesi, bademli patates ve dana kaburga olan Rita, kendi çiftliklerinde ürettikleri ve tohumdan restorana gelene kadar takip ettikleri ürünle misafirlerine hizmet veriyor. Mevsimine göre Domates, fasulye, kabak, patlıcan, taze baharatlar, üzüm, böğürtlen, yumurta, gibi ürünlerin hepsini çiftliklerinden temin ettiklerini belirten Bahtiyar Büyükduman diğer malzeme alımlarında da aynı titizliği gösterdiklerini iletiyor. Bahtiyar Şef Mevsimine göre Rita Çiftlikten gelen mahsul ile ayrıca öğlenleri servis edilecek günlük lezzetlerinde Rita müdavimlerini heyecanlandıracağını belirtiyor. 

“Mottomuz temiz gıda”

Mutfakta 16 kişi çalıştıklarına ve ürünlerinin yüzde 90’nın günlük hazırlandığına dikkat çeken Bahtiyar Büyükduman: “Dondurabileceğimiz uygun koşullarda vakumlayıp saklayacağımız haftalık üretim günlerimiz var. Üretim zincirini oluşturduktan sonra günlük hazırlıklar yapılıyor. Kahvaltı menümüz zaten hep taze üretiliyor. Ama çok talep olan kaburga gibi ürünleri önden pişirip vakumluyoruz. Mottomuz temiz gıda, tohumdan tabağa kadar kontrol edebileceğimiz bir konsept hayal ettik. Daha başındayız emin adımlarla ilerlemeye çalışıyoruz” diyor.

“RATIONAL dünyanın en akıllı fırını ve mutfağın kalbi”

Mutfakta çok fonksiyonel, yüzde 100 kontrol sağlayacakları bir arayış içine girdikten sonra RATIONAL ile tanıştıklarını söyleyen Bahtiyar Büyükduman, RATIONAL’ı dünyanın en akıllı fırını ve mutfağın kalbi olarak niteliyor. Ekmekten bütün pastacılık ürünlerine kadar her pişirme işlemini RATIONAL’le gerçekleştirebildiğinden bahseden genç şef sözlerini şöyle sürdürüyor: RATIONAL’ın en önemli fonksiyonu mükemmel pişirme için bize bir standart sunuyor. Örneğin Ördek konfi pişirirken kim pişirirse pişirsin tek bir tuşla hep aynı sonucu alıyoruz. Benim için mutfakta olmazsa olmaz ‘standarttır’ ve bunu bana RATIONAL sağladı. Her pişirme işleminde aynı kaliteyi yakalıyorum. ConnectedCooking uygulamasıyla da şefler fırındaki yemeği kolayca takip edebiliyor.”

“RATIONAL sonuca yönelik çalışıyor”

RATIONAL ile farklı lezzetleri kokuları karışmadan bir arada pişirebildiklerinden ve temizleme kolaylığını da özellikle belirten Bahtiyar Büyükduman sözlerine şöyle devam ediyor: “Adını beyin koyduk çünkü bir insan beyni yok ama bir insanın düşünebileceği her şey düşünülüp içine konulmuş. Aynı anda üst tarafta bademli patates yaparken alt tarafta kokoreç pişirebiliyoruz. İçeride yüksek bir fan sistemi var ve devir daim var. Fırına attığınız malzemede değişiklik olabilir, et farklı olabilir fakat siz almak istediğiniz sonucu söylerseniz hep aynı olur çünkü RATIONAL sonuca yönelik çalışır. Dünyanın en büyük aşçılarının ve bu işe yeni başlayanların hepsinin deneyimlemesi gereken bir ürün. Tüm dünyaya sunum yapabilirsiniz. Mesela şefin Fransız misafirleri varsa et pişirecekseniz Fransızcaya çevirip onların etlerinin orta pişme derecesini ayarlayabilirsiniz. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.