Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - makale / Eklenme Tarihi: 12.02.2012

Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinde Geri Dönüşümsüz Çalışma!

Executive Chef Ramazan Kır
Turizm okullarının kuruluş sebebi yetişmiş elaman ihtiyacını karşılamak için açılmış okullardır. Uzun yıllardan beri turizmde çalışan biri olarak bu konuda rahatsızlığımı dile getirmek isterim. İlk önce   doğru  olanı  tarif edelimde  yanlış  uygulanan   durumda  ortaya  çıksın.

DOĞRU OLAN UYGULAMA!
1980 yıllarda otelcilik ve turizm eğitim merkezi vardı (OTEM)  ben oradan mezunun  8 Aylık eğitim  verilirdi. Bunun   dört ayını  otelde  staj  yapardık  dört  aynıda   okulda  ders  görürdük kurs bittikten sonra   staj  yaptığımız  otel   stajyerlerin iyilerini seçer   kendisi   işe alır  geri kalanını  diğer oteller  işe  alırdı .  Bugün  bizim zamanımızda  (OTEM )  mezunu  olanların  çoğu Mutfak şefi. F.b müdürü. Servis  Müdürü. Operasyon  Müdürü Genel  Müdür  oldular.  Sonuç olarak  o zaman  yetişen öğrenciler  turizmim içinde kaldılar . Oteller  için  yetişmiş elaman ihtiyacı  karşılanmış  oldu 1988 yılına kadar .
Not: 1980 yıllarında  okulla   otel arasında yapılan  sözleşmede staj yapan öğrencilerden   işe alma zorunluluğu vardı .  Otel stajyer beğenmese alma zorunluluğu yoktu ama yardımcı elaman alacaksa stajı  bitmiş   öğrenci  alma zorunluluğu vardı  yoksa dışarıdan  yardımcı elaman alamazdı.
Turizm 1988   yılından  itibaren  hızlı bir şekilde   gelişti   ve  bu  artışın karşısında  yetişmiş elaman  ihtiyacı da   o orantıda  arttı.  Bunun yanında   yabancı yatırımcılar  otellerini açarken  yönetim  kadrosunun  belli bir  kısmını   yurt   dışından   getirdi.    Bizlerde onların yanında  yetiştik   yabancı Mutfak  şefleri. F&b  Müdürleri Genel Müdürler   on  seneye yakın böyle devam etti  daha sonra  yurt dışında  çalışmış   ve  kendini  yetiştiren  Türk olan yönetim  kadroları otellerin  yönetimini devralmaya  başladılar.  On seneye  yakın  geçiş dönemi oldu.  Türk  yöneticiler  yabancı  yöneticiler gibi profesyonel yönetemediler . İşlerine  gelen  kısmı  alıp onu uygulamaya  başlayınca   iyi doğum yapan  Türk turizmi  iyi  üremedi  bunun  bedelinde  25  milyon  €  oluk  otelleri  20 €  satmaya başladık  ucuz  turizm cenneti olduk     hep kazanan  gelen misafir  oldu  bizde 10  sentin peşine düştük  neyse biz  turizm  okulları konusuna  gelelim.

BU GÜNKÜ  UYGULAMA:
Otelcilik  ve  turizm  meslek liseleri   açan   otel  işletmeleri: Gurup  otellerin  bazıları    kendi  otelcilik ve turizm  meslek  liselerini   açtılar  milli eğitim  bakanlığına bağlı olarak.
 Amaç kendi işletmeleri için yetişmiş elaman ihtiyacını karşılamak için okullarından yetişen öğrenciler kendi  otellerinde  staj  yaparak   eğitimlerini    tamamladılar     eğitimi  biten  öğrenciler   kendi  otellerinde  görev  almaya  başladılar    kendi okullarında yetişen    gençlere    gelecekte  otel yönetimini  devredecek  şekilde  sistem  kurulmuş oldu.
Turizm için yetişen gençler  turizm  içine  dahil  olacak  çok güzel bir şey olması gereken bu. Milli eğitim bakanlığına bağlı Otelcilik  ve turizm  meslek liselerinde   yapılan bir yanlış uygulama  söz konusu. Otelcilik ve turizm meslek liselerinde  okuyan  genç kardeşlerimiz   okul yönetimi tarafından  seçilen  otellere  staj amaçlı  öğrenci gönderiliyor  bunu  gönderirken  işletme ile  okul arasında  bir  sözleşme  söz konusu   bu sözleşmeye göre  öğrenciler  staj  görevlerini  yerine getiriyor  buraya  kadar çok  iyi  hem  işletme  hem de   okul yönetimi  öğrencinin  güvenliği ve  rahat bir staj yapması için  bu sözleşme  şart.
Yanlış uygulama:
a) Otellerde staj yapan öğrencilerin 4 yıllık okulları bitince oteller  bu öğrencilerin  çok az miktarını  işe  alıyor.
b):Neden çünkü okullarda  1,ve 3 sınıfa kadar  olan öğrenciyi stajyeri  standartlarına göre  alıyor    böylece   kısır  bir döngü  oluşuyor.    
c): Öğrenci 4 yıl okuyor  tam işe başlayacak  işletme  onun yerine  yeni stajyer alıyor  mezun  olanı yeni giren stajyer  engelliyor.     
d): Bu durum böylece  dönüp  duruyor  turizm de  yardımcı elama ihtiyacı olarak  yetişen   çocuklar  böylece  her yıl  okuyanın % 10  o kadar  öğrenci  turizme  dahil olabiliyor. Geri kalan    %90    öğrencide   farklı işlere  yönleniyor .  
e):  Yani  işin özü  Milli eğitim  bakanlığı  bu  uygulamaya bir dur  demesi gerekir   yoksa  GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ ÇALIŞMA!  Olarak devam etmektedir.

UYGULANMASI  GEREKEN: Milli eğitim bakanlığı  otelcilik ve turizm  meslek  liselerin de  okuyan  genç kardeşlerimiz için    okul ve  işletmeler arasında  yapılan  sözleşmeye    stajyer isteyen  işletmelere aşağıdaki  şartları  konması gerekir .    
1:her yıl aynı öğrencileri gönderme zorunluluğu olması  gerekir
2: 4 yıl  aynı işletmede  staj  yapan öğrenci   okulu bitince   o işletmede  tam yardımcı elaman  durumuna gelir.
3: İşletmelere   okul bitiminde   elinde buluna  stajyer  sayısının  staj bitiminde   % 10  nu  işe alma  zorunluluğu  getirerek.
4:  Bunu  okul ile  işletme  arasında  yapılan anlaşmaya  konması gerekir   
 5 yıl gibi kısa bir sürede turizmde kalifiye elaman sayısı artar    turizm için yetişen  öğrencide   turizme  dahil  olmuş olur     

Her yıl yapılmakta olan uluslar  arası  altın kep aşçı yarışmasında  1500 yakın  otelcilik okulları ve üniversiteden  öğrenci kardeşlerimiz yarışmakta  ortaya  çok güzel bir çalışma  çıkmaktadır  bunun yanında bu   okullardan mezun olan  kardeşlerimiz bu  GERİ DÖMÜŞÜMSÜZ ÇALIŞMA  SİSTEMİNDE  GERİ DÖNMEMEKTEDİRLER!

Bir insanın   ülkesine  ve mesleğine  katkıda  bulunması gerekir  bunun  yaş  ve   bulunmuş olduğu  görevle  alakası  yoktur      
EN İYİ YÖNETİCİ AŞAĞIDAN YUKARIYI GÖRENMİDİR YOKSA YUKARIDAN AŞAĞIYI GÖREN MİDİR  Nerden bakmak lazım!

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.