Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - röportaj / Konuk:

İtalya’nın duayen pasta şefi: İginio Massari

İginio Massari, 1942 senesinde İtalya’nın Brescia bölgesinde dünyaya gelmiş. Çocukluğundan beri renk ve formlara aşık olan şef aşçı bir anne ve kantin yöneticisi bir babanın çocuğu olarak dünyaya geliyor.

Renk, form ve şekillere olan aşkı ile ailesinin mutfak ile olan ilgisi İginio’yu genç yaşında şef olmaya yöneltmiş. 16 yaşında şehir merkezinde birkaç aylık süre için bir fırında çalışan İginio’nun bu süreçte pastacılığa olan ilgisi katlanarak artarken tutku ve çok çalışmanın sonucu olarak İsviçre’ye gitmiş. Pastacılığı ve özellikle çikolatalarıyla ön plana çıkan bu Kuzey ülkesinde dört yılını geçiren İginio gerçek anlamda pastacılık ve çikolatayla da burada tanışmış oluyor.

Claude Gerber’den dünya markasına yolculuk

Budrye’de usta pasta şefi Claude Gerber ile çalışmaya layık görülen Massari, Gerber’den iyi bir eğitim ve deneyim kazanmış. Pasta şefliğe giden yolda eğitimin ilk adımını da atmış olduğu bu sürecin ardından İtalya’ya dönen İginio yeteneği ve yaratıcılığı sayesinde İtalya’dan pek çok teklif almış.

Geçirdiği çok ciddi bir trafik kazası sonucu uzun bir süre zorluklar yaşayan Massari bu süreçte de tutkusu, dinamizmi ve azminden bir şey kaybetmeden işlerine devam etmiş. O süreçte yanında çalıştığı Barzetti de ona önemli bir destek sunmuş ve Massari’yi her gün evinden aldırmış. Massari’nin bilgisini arttırdığı yer ise Bauli oluyor. Uzun bir süre orada bulunmanın ardından Brescia’ya FLLI Cervi’nin işletmecisi ve baş pasta şefi olarak dönen Massari 1971 senesinde pastanesi Veneto’yu da eşinin isteği üzerine açıyor.

Sayısız ödül ve yarışma

Şef yeteneği ile dünyanın her yerinde tanınıyor. İginio Massari denilince akla gelen kelimeler profesyonel disiplin ve tutku. 1964 senesinden beri 300’den fazla yarışma ödül ve uluslarası alanda pek çok alanda kabul gören şef çalışmalarına devam ediyor. Massari’nin ilkleri arasında Brescia’nın ilk İtalyan pastacılık yarışmasını yaratmak, Consorzio Pasticceri Bresciani’yi açmak, en prestijli okullardan CAST ALIMENTI’yi açmak ve 2015’te Coupe du Monde de La Patisserie’de onur jüriliği görevini üstlenmek yer alıyor. Coupe du Monde de La Patisserie’nin ilk yabancı “onur jürisi” olması da bu noktada önem taşıyor.

İginio Massari bugün pek çok pastane, restoran ve okulda ortaklık ve işbirlikleri sürdürmeye devam ediyor.


Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.